Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Zleceniobiorca wzięty pod uwagę.

Marta Kosecka23 listopada 2020Komentarze (1)

Choć chciałoby się czy powinno wręcz napisać: „Zleceniobiorca wzięty pod uwagę, catering i nowe restauracje nadal pozostawione same sobie”.

Nie bez powodu zaczynam ten wpis od tych, a nie innych wiadomości.

Po opublikowaniu projektu tarczy antykryzysowej 6.0, tzw. tarczy branżowej, która w założeniu miała stanowić pomoc dla branż zamkniętych ponownie na jesień, trzy najczęściej pojawiające się pytania to właśnie pytania o pomoc dla zleceniobiorców (którzy zostali pominięci przy świadczeniu postojowym), przedsiębiorców działających w cateringu oraz nowych podmiotów, które nie prowadziły działalności na jesieni 2019 roku.

Zacznijmy jednak od początku..

O rozwiązaniach pomocowych proponowanych dla branży gastronomicznej i innych branż dotkniętych jesiennymi obostrzeniami, szczegółowo pisałam już w jednym z poprzednich wpisów. Tutaj zostawiam do niego link. Omówiłam w nim formy i warunki pomocy zaproponowane w poselskim projekcie nowelizacji ustawy covidowej.

Projekt ten, po lekkiej modyfikacji,  Sejm przegłosował i skierował do Senatu w czwartek, 19 listopada 2020 roku. O tych modyfikacjach napiszę jeszcze poniżej. Tutaj natomiast zostawiam link do wersji ustawy jaka wyszła z Sejmu.

Jednocześnie Senat ma zaplanowane swoje obrady w dniach 25-27 listopada. Istnieje więc realna szansa, że do końca tygodnia ustawę przegłosuje również Senat.

Istnieje jednak równie duża szansa, że po pracach w Senacie, ustawa ponownie trafi do Sejmu. Wiele środowisk, w tym branża gastronomiczna, apeluje bowiem do Senatu o wprowadzenie do procedowanych właśnie przepisów szeregu poprawek. Jakich?

A chociażby takich o  włączenie do branż objętych pomocą przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w oparciu o PKD 56.21.Z – przygotowywanie i dostarczanie żywności do odbiorców zewnętrznych (katering). W tym momencie, choć branża cateringowa  teoretycznie może świadczyć swoje usługi, realnie rzecz biorąc.. nie ma ich komu świadczyć. Skoro bowiem nie odbywają się przyjęcia okolicznościowe, spotkania integracyjne, wigilie firmowe, nie odbywają się eventy.. choć cateringi mogą działać.. w rzeczywistości nie mają oni komu świadczyć swoich usług.

Mimo to, wszelkie formy pomocy dostępne dla branży gastronomicznej, konsekwentnie mają tę część gastronomii ominąć.

Stąd usilne apele do senatorów, aby ustawę w tym zakresie poprawić. Jeżeli jednak nawet senatorowie zreflektują się i wprowadzą odpowiednie przepisy do tarczy antykryzysowej 6.0, nie daje nam to jeszcze gwarancji pozytywnego zakończenia tej sprawy. O tym przekonamy się dopiero po tym jak ustawa wróci do Sejmu. A ten podejmie ponowne głosowanie nad ostatecznym kształtem ustawy.

W każdym razie jest to na pewno jeden z ważniejszych problemów dotyczących tarczy 6.0 w odniesieniu do gastronomii.

Po raz kolejny wydaje się też, że to dowód na zupełną bezmyślność rządzących. Tak jakby ktoś kto typował formy działalności, które straciły na wprowadzanych obostrzeniach pomyślał:

„Catering. Catering? Chyba nie, przecież to tak jakby na wynos, tutaj w sumie nic się nie zmienia”.

Jednocześnie ten ktoś nie zastanowił się jednak kim są klienci tych osób, odbiorcy cateringu. Nie zastanowił się bo prawdopodobnie nie rozumie nawet istoty cateringu. Wie tylko, że to sprzedaż na wynos.

I ja wiem, że epidemia trwa już niby ponad osiem miesięcy, powinniśmy się do tej bezmyślności przyzwyczaić.  Ale mnie również, tak jak Ciebie, codziennie ta bezmyślność wkurza tak samo. A może wręcz z każdym dniem jeszcze bardziej?

 

Zleceniobiorca wzięty pod uwagę.

Dobrze, wiesz już, że  w zakresie cateringu, posłowie nie zmienili w ustawie nic względem zgłoszonego projektu. A co ze zleceniobiorcami? Czy pojawiło się jakieś dodatkowe świadczenie postojowe dla tych osób?

Odpowiedź jest krótka: NIE.

W tarczy jesiennej nie będzie analogicznego zapisu do tego z tarczy wiosennej, zgodnie z którym świadczenia postojowe dla zleceniobiorców wypłacane były przez ZUS.

Tak jak przewidywałam już w jednym z poprzednich wpisów, tym razem wynagrodzenie zleceniobiorców ma zostać pokryte przez pracodawców z przyznawanych im świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy.

 

Kto może ubiegać się o takie świadczenia?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w branżach objętych pomocą, jeżeli tylko jego przychód uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie tej formy pomocy był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim albo analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Jak widzisz, podobnie jak przy innych formach pomocy, wymagany jest 40% spadek osiąganego przychodu.

Jest w przypadku tej formy pomocy jednak jedna istotna różnica. Otóż przysługuje ono również przedsiębiorcom, którzy w ubiegłym roku nie prowadzili jeszcze działalności. Porównaniu na potrzeby spadku przychodów może ulec bowiem nie tylko analogiczny okres czasowy w roku poprzednim, ale także miesiąc poprzedzający złożenie wniosku o przyznanie pomocy.

Pamiętaj jednocześnie, że aby uzyskać omawianą pomoc, powinieneś złożyć, nie później niż do 28 lutego 2021 roku, odpowiedni wniosek do wojewódzkiego urzędu pracy. Pomoc zostanie Ci udzielona maksymalnie na okres 3 miesięcy.

Oczywiście w kolejnych miesiącach możliwe jest przedłużenie wypłacania tych środków. Ustawa daje nawet Radzie Ministrów możliwość przedłużenia tego okresu za pomocą rozporządzenia. Póki co jednak pewne są jedynie 3 miesiące.

 

Ile wynosi dofinansowanie i czy obejmuje wszystkich pracowników?

Dofinansowanie wynosiło będzie 2.000 złotych i ulegnie obniżeniu w przypadku niepełnego czasu pracy pracownika. Co jednak ważne, mimo iż posługujemy się w tym wypadku pojęciem pracownika, na potrzeby uzyskania dofinansowania, naszym pracownikiem będzie nie tylko pracownik, ale także zleceniobiorca czy osoba współpracująca z Tobą na podstawie umowy o świadczenie usług.

Jest tylko jeden dodatkowy warunek. Minimalny staż pracy tej osoby u Ciebie, abyś mógł starać się o uzyskanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy musi wynosić 3 miesiące.

Jak zatem widzisz, zleceniobiorca nie został na lodzie. Po prostu potraktowano go tak jak pracownika. Co moim zdaniem, choć w zasadzie słuszne, jest dość niebezpieczną praktyką. W ten sposób niejako sam przyznajesz bowiem, że to w zasadzie żaden zleceniobiorca, ale etatowy pracownik.

Pytasz równie często o umowy o dzieło – pisałam o tym w ostatnim wpisie – odpowiedź znajdziesz w tym linku. Ponieważ nic się w tym zakresie  nie zmieniło, odsyłam Cię do tego wpisu. Jeżeli jednak mam podsumować sytuację osób współpracujących z restauracją w oparciu o umowę o dzieło, powiem tak: „Nie, nadal nie zostali oni objęci żadną formą pomocy”.

 

W odniesieniu do nowych restauracji..

Jeżeli o nowe restauracje chodzi,  również na to pytanie odpowiedziałam już w zasadzie w poprzednim akapicie. Ustawodawca dał bowiem możliwość uzyskania świadczeń na rzecz ochronę miejsc pracy również tym restauratorom, którzy nie są w stanie porównać spadku przychodów z poprzednim rokiem.

Jeżeli natomiast chodzi o pozostałe formy pomocy – świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy, dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności czy zwolnienie ze składek ZUS, projektowane zapisy pozostały niezmienione w stosunku do tych uchwalonych. Nadal wszystkimi tymi formami pomocy objęci są wyłącznie Ci przedsiębiorcy, którzy wykażą co najmniej 40% spadek przychodów w październiku albo listopadzie 2020 roku (a w przypadku zwolnienia ze składek ZUS wyłącznie w listopadzie 2020 roku) w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Czy Senat może coś jeszcze na tym polu zmienić? Pewnie, że może. Czy tak zrobi? Nie wiem, ale jak już Senat się tą ustawą zajmie i ją przegłosuje, na pewno dam Ci znać 🙂

 

A jeżeli gubisz się już w tych wszystkich formach pomocy, warunkach ich uzyskania, wnioskach o ich przyznanie, będę miała dla Ciebie niespodziankę. Do wszystkich osób zapisanych na listę mailingową powędruje specjalna, wyjątkowa tabelka. Magiczna tabelka, która w jasny i przejrzysty sposób podsumuje wszystkie nowe formy pomocy, uregulowane w tarczy antykryzysowej 6.0. Z której jasno będzie wynikało jaką pomoc możesz otrzymać po spełnieniu konkretnych warunków.

Co zrobić, żeby wejść w jej posiadanie?

Wystarczy, że zapiszesz się na listę mailingową. Przy okazji masz szansę pobrać  specjalny prawie 80-stronicowy poradnik na czas pandemii. W poradniku szczegółowo omówiłam wszystkie formy pomocy dostępne w ramach wiosennej tarczy antykryzysowej. Tym sposobem będziesz miał pełną wiedzę na temat wszystkich dostępnych form pomocy.

Jeżeli chcesz zapisać się na listę mailingową, kliknij w ten link. Zostaw swój adres mailowy i oczekuj na maila ode mnie.

W ramach mailingu otrzymasz nie tylko tabelkę czy poradnik. Mailing to kolejna forma przekazywania przeze mnie informacji dotyczących prawa w gastronomii. Informacji, które nie są publicznie dostępne w blogu. Są dostępne wyłącznie dla tych, którzy zostawią swój adres mailowy. A poprzez to dadzą mi znać, że są taką dodatkową dawką informacji zainteresowani 🙂

Do przeczytania zatem! W kolejnym wpisie na blogu i mam nadzieję, również w mailingu! 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Małgorzata 30 grudnia, 2020 o 17:20

Witam,
mam pytanie odnośnie dofinansowania wypłat dla pracowników, a mianowicie czy jeżeli pracownik aktualnie nie uzyskuje dochodu, ponieważ restauracja nie funkcjonuje, ale w dalszym ciągu pozostaje pracownikiem firmy, na podstawie umowy zlecenie, to należy mu się taka forma wsparcia?
Czy osobę zatrudnioną na umowę zlecenie, której liczba przepracowanych godzin w miesiącach objętych lockdownem drugim wynosi zero, może zostać uznana jako osoba dotknięta przestojem ekonomicznym i uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: