Tytuł wpisu dość prozaiczny, ale co zrobić skoro i sam wpis taki ma być – szybki i na temat. Bo czasu w grudniu jak to w grudniu mało, a temat wydaje się mocno ważny. Zatem ulga na zakup kasy fiskalnej online – czy, kiedy i na jakich zasadach możesz ją otrzymać. O czym powinieneś pamiętać, aby bezpowrotnie jej nie utracić.
O kasach fiskalnych online na blogu pisałam już wielokrotnie, między innymi we wpisie „12 najczęstszych pytań o kasy fiskalne online w gastronomi”. Tutaj zostawiam Ci link do tego wpisu. Wpis, choć ma już ponad półtora roku, zawiera wszystkie aktualne informacje na temat kas fiskalnych online w gastronomii.
Poza tym o kasach fiskalnych w gastronomii, możesz przeczytać jeszcze w dwóch kolejnych wpisach:
- o tym, kiedy wejdą zmiany w sprawie elektronicznych kas fiskalnych w gastronomii (link),
- obalającym mity o kasie fiskalnej w gastronomii (link).
Piszę o tym po to, aby ten właśnie wpis – jedyny planowany w grudniu o kasach fiskalnych online, zawierał odesłanie do wszystkich wpisów odnoszących się do tego tematu.
Niech to będzie skarbnica wiedzy o kasach fiskalnych online w gastronomii 🙂
Co więcej jednak, razem z POSBistro przygotowaliśmy dla Ciebie cały cykl wpisów na temat kas fiskalnych online w gastronomii. Wpisy te sukcesywnie pojawią się na blogu POSBistro, dlatego serdecznie zachęcam Cię, abyś odwiedził ich bloga i zapoznał się z tym, co napisałam tam o kasach fiskalnych online w przededniu ich obowiązkowego stosowania w gastronomii. Póki co w cyklu ukazały się 2 wpisy:
- o drodze, powodach i zakresie wprowadzenia obowiązkowych kas fiskalnych w gastronomii -> link,
- o wymaganiach w stosunku do Ciebie i kas fiskalnych online w gastronomii -> link,
- o uldze na zakup kasy i kasach fiskalnych w postaci oprogramowania -> link.
Jednocześnie zapewniam, że po przeczytaniu wpisów na blogu dotyczących kas fiskalnych oraz cyklu wpisów powstałego we współpracy z POSBistro kasy fiskalne online w gastronomii nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic 🙂
Tymczasem tu na blogu, tu i teraz, napiszę dla Ciebie jak to jest z tą ulgą na zakup kasy fiskalnej online. A ponieważ format 12 pytań i 12 odpowiedzi bardzo się ostatnim razem sprawdził, postanowiłam wykorzystać go i teraz.
Z tym, że pytań będzie 9. I odpowiedzi też 9 🙂
Gotowi?
Zaczynamy!
1.Czy termin na rozliczenie zakupu kasy fiskalnej online jest ograniczony?
Tak.
Ulgę na zakup kasy fiskalnej online powinieneś rozliczyć w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji za pomocą danej kasy fiskalnej.
2. Jaką kwotę zwrotu mogę otrzymać w ramach ulgi na zakup kasy fiskalnej online?
Podobnie jak przy poprzednio obowiązujących zwolnieniach, maksymalna kwota zwrotu to 90% ceny jej zakupu, nie więcej jednak niż 700 złotych. Tak wiem, niewiele.
3. Jakie dokumenty muszę przedstawić i jakie warunki muszę spełnić, aby uzyskać ulgę na zakup kasy fiskalnej online?
Jak się słusznie domyślasz samo zobowiązanie Cię przez ustawodawcę do wymiany dotychczasowej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online nie powoduje automatycznie, iż bez spełnienia dodatkowych warunków taką ulgę otrzymasz. Wiesz już również, że ustawodawca zakreślił termin, w którym możliwe jest skorzystanie przez Ciebie z ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Dodatkowo jednak:
- Twoja nowa kasa fiskalna powinna zostać zakupiona w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar; To taki dokument/certyfikat, który powinien zostać dołączony do kasy fiskalnej,
- powinieneś przedstawić urzędowi skarbowemu fakturę dokumentującą jej zakup oraz potwierdzenie dokonania płatności tejże faktury; Jeżeli korzystasz z kasy fiskalnej na postawie umowy najmu lub innej podobnej ulga przysługuje temu, kto kupił kasę fiskalną,
- musisz rozpocząć ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej online najpóźniej w pierwszym dniu ich obowiązkowego stosowania, ustalonym przez ustawodawcę.
4. Co oznacza zwrot „rozpoczęcie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej online”?
Jeżeli myślisz, że rozpoczęcie ewidencji sprzedaży to pierwsza sprzedaż zarejestrowana na nowej kasie fiskalnej online, to pudło. Ministerstwo Finansów oraz Dyrektorzy Izb Skarbowych mają na ten temat zupełnie inne zdanie.
Jeżeli myślisz, że skoro masz przerwę w działaniu do Trzech Króli i dopiero 7 stycznia wystartujesz z nową kasą fiskalną, pudło. Powyżej wskazane podmioty i na ten temat mają zupełnie inne zdanie.
Od razu Ci powiem, że ja to się z nimi nie do końca zgadzam. Więcej, w ogóle się z nimi nie zgadzam. Dla mnie rozpoczęcie ewidencji to rozpoczęcie. Nabicie na kasie fiskalnej pierwszej sprzedaży bądź chociażby pierwszy dzień faktycznego prowadzenia działalności, nie zaś sztywno 1 stycznia. Urzędnicy uważają jednak inaczej i w takim kierunku idzie orzecznictwo.
Dlatego pamiętaj, że..
Musisz potraktować datę 1 stycznia 2021 roku jako datę graniczną. Najpóźniej z tym dniem musisz musisz dokonać fiskalizacji nowej kasy fiskalnej online. Nawet jeżeli pierwszej sprzedaży zamierzasz dokonać dopiero w następnych dniach. W innym wypadku utracisz możliwość rozliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej online.
Zważywszy na fakt, iż od czwartku rozpoczynamy okres mocno świąteczny, a dni roboczych zostało w tym roku zaledwie kilka, nie powinieneś zwlekać, ale jak najszybciej zaopatrzyć się w kasę fiskalną online i dokonać jej fiskalizacji.
Jest w tym zakresie jeden i tylko jeden wyjątek i napiszę o nim jeszcze poniżej!
5. Czy zwolnienie dotyczy tylko jednej czy też większej ilości kas fiskalnych online?
Nie, zwolnienie może dotyczyć większej ilości kas fiskalnych online. W zasadzie tylu, ile zdecydujesz się kupić.
Warunek – aby mogła Ci zostać udzielona ulga, musisz rozpocząć prowadzenie ewidencji przy użyciu każdej z tych kas fiskalnych nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. Nie możesz zatem kupić kas fiskalnych już teraz, niejako na zapas, z założeniem, że ulgę rozliczysz, a kasy fiskalne zaczniesz używać dopiero wtedy kiedy będzie Ci to potrzebne.
Ustawodawca wyraźnie zaznacza, że ewidencja za pomocą każdej z kas fiskalnych musi się rozpocząć nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia sprzedaży przez podatnika (sprzedaży w ogóle lub sprzedaży po obowiązkowej wymianie kasy fiskalnej na kasę fiskalną online).
6. Czy możesz zapłacić za kasę fiskalną online w ratach?
Tak.
Warunek – aby rozliczyć ulgę na zakup kasy fiskalnej online musisz posiadać potwierdzenie zapłacenia całej ceny za jej zakup. Musisz zatem uważać na to, abyś całość ceny zdążył zapłacić przed upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji za pomocą tej kasy fiskalnej online.
7. Cz ulgę na zakup kasy fiskalnej można stracić?
Oczywiście 🙂 A w zasadzie – poprawnie się wyrażając – ulga w takim przypadku zostanie Ci cofnięta.
Ale uwaga! Cofnięcie ulgi jest możliwe tylko w okresie 3 lat od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży. Przechodząc natomiast do wypadków, w których udzielona ulga może Ci zostać cofnięta, stanie się tak w przypadku:
- zakończenia przez Ciebie prowadzenia działalności gospodarczej – czyli pierwsza przesłanka dość oczywista,
- niepoddania kas fiskalnych online obowiązkowemu przeglądowi technicznemu; Czyli raz na 2 lata – przy czym na szczęście terminu tego zazwyczaj pilnuje za nas podmiot, u którego kasę fiskalną kupiliśmy, który ją serwisuje,
- zaprzestania prowadzenia ewidencji przy użyciu danej kasy fiskalnej – tutaj chyba również nie ma wątpliwości,
- naruszania przez Ciebie obowiązku polegającego za zapewnieniu połączenia umożliwiającego przesyłanie danych pomiędzy kasą fiskalną a Centralnym Repozytorium Kas – co ważne przepisy w żaden sposób nie precyzują, w jaki sposób przesłanka ta ma być stosowana. Zakładam jednak, że aby pozbawić Cię ulgi na zakup kasy fiskalnej online brak połączenia będzie musiał być wielokrotny, długotrwały, uporczywy. Nie wyobrażam bowiem sobie, że w przypadku jednorazowego, krótkiego zerwania połączenia mogą zostać wobec kogokolwiek wyciągnięte tak surowe konsekwencje jak cofnięcie ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Taką przynajmniej mam nadzieję.
8. Czy tracąc ulgę na zakup kasy fiskalnej tracę ulgę na wszystkie zakupione kasy fiskalne?
Nie. Nie licząc przypadku, w którym na trwałe zaprzestajesz prowadzenia działalności gospodarczej, utrata ulgi na zakup kasy fiskalnej będzie odnosiła się tylko do tych kas fiskalnych, których dotyczyły będą naruszenia opisane powyżej albo za pomocą których trwale zaprzestaniesz ewidencjonowania prowadzonej sprzedaży.
9. Czy powyższe terminy i wymagania mnie dotyczą w sytuacji, w który zawiesiłem prowadzenie działalności gospodarczej?
I to jest bardzo ważne pytanie! Prawdopodobnie najważniejsze pytanie, które znalazło się w tym wpisie!
Jednocześnie, jest to ten jeden jedyny wyjątek, o którym pisałam powyżej.
Jeżeli zatem w dacie granicznej dla gastronomii – 1 stycznia 2021 roku – masz zawieszoną działalność gospodarczą musisz wiedzieć, że Ministerstwo Finansów zajęło w tym zakresie stanowisko, opublikowane przez Gazetę Prawną, w którym potwierdza, iż nie musisz do tego dnia kupować kasy fiskalnej ani dokonywać jej fiskalizacji.
Dlaczego to takie ważne, że Ministerstwo zajęło takie stanowisko?
Dlatego, że co do zasady w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie możesz co prawda wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jednocześnie musisz jednak wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa, a co za tym idzie co do zasady powinieneś również dokonać obowiązkowej wymiany kasy fiskalnej na kasę fiskalną online.
Skoro jednak mamy taką, a nie inną interpretację Ministerstwa Finansów, kurczowo się jej trzymajmy 🙂
Pamiętaj!
Jeżeli w dniu 1 stycznia 2021 roku Twoja działalność gospodarcza pozostaje zawieszona, nie musisz w tym dniu posiadać kasy fiskalnej online ani dokonywać jej fiskalizacji. Musisz jednak dokonać jej fiskalizacji nie później niż pierwszego dnia po wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej.
Pamiętaj jednak, że chodzi w tym wypadku o formalne zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. To, że przez jakiś czas nie prowadzisz faktycznie działalności, zamknąłeś restaurację na okres świąteczny bądź ze względu na obowiązujące koronawirusowe obostrzenia, o ile nie dopełniłeś formalności związanych za zawieszeniem prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie miało żadnego znaczenia. Bo w świetle prawa, a przede wszystkim w oczach urzędu skarbowego będziesz uważany za osobę, która aktywnie prowadzi działalność gospodarczą.
****
Po lekturze powyższego, mam nadzieję, że wiesz już na jakich zasadach przysługuje Ci ulga na zakup kasy fiskalnej online. Niezależnie od tego czy aktualnie aktywnie prowadzisz działalność gospodarczą czy też prowadzona przez Ciebie działalność gospodarcza pozostaje zawieszona.
Tak wiem, że obiecałam jeszcze odnieść się do tarczy antykryzysowej 6.0 w brzmieniu w jakim została ostatecznie uchwalona przez Sejm. I podpisana przez Prezydenta oczywiście. I wyrażam szczerą nadzieję, że jutro lub w środę uda mi się taki wpis opublikować. Mam już mnóstwo Waszych pytań, na które postaram się w tym wpisie odpowiedzieć.
Zatem życzcie mi tylko tego, żebym się do środy wieczora wyrobiła z tematem! 🙂
PS. Niezmiennie aż do Świąt Bożego Narodzenia zapraszam Cię również na mojego Instagrama, na #kalendarzadwentowydlagastronomii, gdzie codziennie przypominam najmniej popularne wpisy na blogu z tego roku i robię krótki prawny quiz na temat, którego dotyczy wpis 🙂
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }