Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Kiedy wejdą zmiany w sprawie elektronicznych kas fiskalnych w gastronomii?

Marta Kosecka05 grudnia 2018Komentarze (0)

Zacznę nietypowo, bo od odpowiedzi na pytanie zadane w tytule, a odpowiedź brzmi: nie wiadomo.

I nie wiem czy w ogóle ktoś w tym kraju ma taką tajemną wiedzę.

W zasadzie możesz już dalej nie czytać, skoro wiesz już, że nie wiadomo kiedy wejdą w życie znowelizowane przepisy. Ale mam nadzieję, że doczytasz do końca bo chciałabym jednak zatrzymać się nad tymi planowanymi zmianami nieco dłużej.

Od razu dodam, że wpis na ten temat nie powstał przypadkowo, ale jest odpowiedzią na Wasze liczne pytania, o to kiedy zmiany wejdą w życie. Ostatnim planowanym terminem był bodajże lipiec 2019 roku, kiedy zmiany miały zacząć obowiązywać branżę gastronomiczną, zaś cała regulacja miała obowiązywać już od stycznia kolejnego roku, czyli za niecały miesiąc.

Przeglądając Internet zauważyłam również, że zdecydowana większość wpisów na ten temat pochodzi albo z wiosny albo z okresu sierpień – wrzesień, brak jest zupełnie najnowszych wpisów na ten temat, co wbrew pozorom nie może dziwić, gdyż ze stron sejmowych wynika, że po pierwszym czytaniu  na posiedzeniu sejmu, które miało miejsce w dniu.. 15 czerwca tego roku, projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych i tam.. zaginał czy też utknął, trudno dokładnie powiedzieć 😉 Jak zatem widzisz, cóż więc pisać, skoro nic się nie dzieje.

Ale zmiany były sygnalizowane i zapowiadane, nie dziwi mnie więc, że szukasz informacji na ten temat. Co więcej, nowelizacja, która naprawdę znacząco zmienia dotychczasowe zasady dotyczące używania kas fiskalnych w gastronomii od dawna była przez rządzących hucznie zapowiadana, poza tym wszyscy mamy świadomość, że wpisuje się ona w aktualną politykę, mającą na celu m.in. walkę z szarą strefą (więcej na ten temat pisałam w tym wpisie).

***

Dobrze, ale co te proponowane i procedowane zmiany mają wprowadzić?

Po pierwsze – ustawa ma wprowadzać obowiązek używania kas rejestrujących online, które będą umożliwiały zautomatyzowany i bezpośredni przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas. Oczywiście wymiana wszystkich nie ma nastąpić automatycznie. Ma się to dziać stopniowo i na bieżąco, niemniej jednak jest kilka branż, które zostały przez ustawodawcę „wyróżnione” i mają one mieć obowiązek używania od określonego terminu wyłącznie kas online. I tak, branża gastronomiczna miała stosować nowe rozwiązania począwszy od dnia 30 czerwca 2019 roku. Nie miała być to jednak pierwsza branża objęta tą regulacją, pierwszeństwo dostały chociażby warsztaty samochodowe.

Branża gastronomiczna, a tak dokładnie:

świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Tak  na pocieszenie, usługi prawnicze są zaraz w kolejnej grupie po branży gastronomicznej 😉

Co jednak ciekawe, już w samej nowelizacji znajduje się zapis, zgodnie z którym właściwy minister może w drodze rozporządzenia przedłużać termin bezwzględnego wejścia w życie nowych przepisów. Chyba więc ustawodawca nie jet zbyt pewien powodzenia swojego pomysłu w praktyce, skoro z góry daje się mu uprawnienie do przedłużania terminu wejścia w życie nowych regulacji 😉

Oczywiście w projekcie są również zapisy dotyczące uzyskiwania ulgi na zakup takiej kasy czy stosowania kar wobec przedsiębiorców, którzy nie zastosują się do nowych przepisów, ale dopóki nowelizacja nie zostanie uchwalona, nie będę Ci nimi zaprzątała głowy bo mogą się one jeszcze znacząco zmienić.

Póki co, temat umarł zatem śmiercią naturalną. Podobnie jak upadłość konsumencka czy co prawda wprowadzony w życie, ale raczej nie funkcjonujący w praktyce split payment.

[AKTUALIZACJA!]

15 marca 2019 roku Sejm uchwalił wreszcie długo oczekiwaną nowelizację przepisów, tak więc począwszy od dnia 1 lipca 2020 roku branża gastronomiczna (a więc placówki gastronomiczne, również te sezonowe), a także hotelarska zobowiązane będą do stosowania kas fiskalnych online.

***

Skoro już wiesz jakie są plany, zapraszam Cię również do wpisu na blogu, który dotyczy aktualnych zasad  używania kas fiskalnych w gastronomii. Myślę, że jeszcze całkiem długo to właśnie tymi przepisami będziemy się posiłkowali, określając zasady używania kas fiskalnych w gastronomii.

Skoro zaś przeczytasz wpis o planowanych zmianach i aktualnie obowiązujących zasadach, myślę że będziesz miał już zupełnie kompletną wiedzę na temat kas fiskalnych w gastronomii, którą za jakiś czas postaram się ponownie dla Ciebie odświeżyć.

A z ciekawości, ścieżkę legislacyjną nowelizacji możesz śledzić tu.

Tymczasem zostawiam Was na kilka dni by złapać trochę izraelskiego słońca 🙂 Spodziewam się zastać tam wspaniałą przyrodę, cudowne zabytki i przepyszną kuchnię. Przede wszystkim liczę jednak na to, że uda mi się złapać trochę oddechu, żeby móc z nową energią wrócić do pracy. Gdyby ktoś był ciekawy naszej podróży, zapraszam na Instragrama, o tu!

 

PS. Jeżeli macie jeszcze ochotę coś przeczytać w ten długi, deszczowy grudniowy wieczór, zachęcam Was do odwiedzenia bloga prowadzonego przez Panią mec. Karolinę Sawicką, która pisze o prawie w… fotografii 🙂 Wiem, że dzięki poruszanej przeze mnie tematyce weselnej bloga odwiedza również wielu fotografów, dlatego myślę, że blog o którym piszę również może się okazać dla Was bardzo ciekawy 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: