Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Odroczenie zakupu kasy fiskalnej online?

Marta Kosecka26 grudnia 2020Komentarze (0)

Jednak przysłowia się sprawdzają! Tak więc.. nigdy nie mów nigdy! Pamiętasz jak w ostatnim wpisie deklarowałam, że to jedyny, który pojawi się w grudniu na temat kas fiskalnych online? Jak widzisz sytuacja jest dynamiczna i niejako zmusiła mnie do ponownego zajęcia się tematem. Niespodziewanie przed samymi Świętami Bożego Narodzenia pojawił się bowiem tweet Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym być może nie wszyscy restauratorzy będą zmuszeni do wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online do 1 stycznia 2021 roku. Czy naprawdę możliwe jest zatem odroczenie zakupu kas fiskalnych online mimo iż mamy już właściwe ostatnie dni grudnia?

Podobno tak 🙂

Dlaczego podobno?

Dlatego, że to informacja świeża, nie znamy jeszcze stanowisk poszczególnych urzędów skarbowych, a decyzja w odniesieniu do każdego podatnika będzie zależała od indywidualnej decyzji urzędu skarbowego. I będzie pozostawała w jego uznaniu. Ustawodawca nie wprowadził bowiem żadnych jednolitych przesłanek, od których zależała będzie decyzja czy dany przedsiębiorca uzyska odroczenie zakupu kasy fiskalnej online czy też nie.

W ogóle bardzo mało na temat tego odroczenia zakupu kasy fiskalnej online wiemy.

Postaram się jednak zebrać w tym wpisie tyle informacji, ile na ten moment posiadamy.

Zanim jednak przejdę do meritum. Mam dla Ciebie wyjątkowe zaproszenie. Już w najbliższy wtorek, 29 grudnia o godzinie 15.00 razem z POSBistro zapraszamy Cię na webinar w całości poświęcony tematowi wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące ulgi na zakup kasy fiskalnej online oraz odroczenia ich zakupu. Mam bowiem nadzieję, że do wtorku będziemy mieli zdecydowanie więcej informacji niż dziś.

Tutaj zostawiam Ci link, pod którym możesz zapisać się na webinar -> link.

A jeżeli już teraz chcesz poczytać więcej o obowiązkowej wymianie ka fiskalnych na kasy fiskalne online, kliknij w ten link. Przeniesiesz się w ten sposób nie tylko do wpisu na temat ulgi na zakup kasy fiskalnej online, ale znajdziesz w nim linki co całego cyklu moich wpisów na temat obowiązkowej wymiany kasy fiskalnej na kasę fiskalną online, które gościnne napisałam na blogu POSBistro.

Teraz jednak wróćmy do możliwości odroczenia zakupu kasy fiskalnej online. Jak zapewne wiesz, sprawcą całego zamieszania jest słynny już tweet Ministerstwa Finansów, który został opublikowany 21 grudnia:

 

Ta krótka, lakoniczna informacja doprecyzowana została następnie na stronie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Tutaj zostawiam link.

Działania te są o tyle dziwne, iż Ministerstwo Finansów tygodniami zarzekało się, że termin 1 stycznia 2021 roku na wymianę dotychczasowych kas fiskalnych jest terminem ostatecznym i niepodlegającym przedłużeniu. W momencie kiedy do końca roku, a więc daty granicznej na wymianę dotychczasowych kas, pozostało 7 dni roboczych, a tak naprawdę 5 (bo Wigilia i Sylwester to w urzędach takie nie do końca dni robocze) pojawia się zaś informacja, że przecież restauratorzy mogą wnioskować o przedłużenie terminu na obowiązkową wymianę kas fiskalnych online.

Związanych z tym pytań jest co najmniej tyle co pewnych informacji, spróbujmy je jednak uporządkować.

Zgodnie z treścią art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej:

organ podatkowy może, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

A więc także termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online.

 

Musisz jednak pamiętać, że:

  • przedłużyć możemy tylko taki termin, który jeszcze nie upłynął, zatem taki wniosek o odroczenie terminu wymiany kas fiskalnej powinieneś złożyć najpóźniej 31 grudnia,
  • we wniosku powinieneś wskazać dzień, do którego zobowiązujesz się wymienić kasy fiskalne na kasy fiskalne online,
  • wniosek powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie – dlaczego Twój ważny interes wymaga tego, aby przedłużyć Ci termin obowiązkowej wymiany kasy fiskalnej na kasę fiskalną online, a więc w jaki sposób koronawirus COVID-19 i związane z nim ograniczenia wpłynęły na kondycję finansową Twojej restauracji; uzasadnienie jest w tym przypadku niezwykle ważne bowiem każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, w granicach tzw. uznania administracyjnego. Rzecznik MŚP zapewnia co prawda, że MF zadeklarowało rozpatrzenie każdego indywidualnego wniosku ze zrozumieniem, że brak środków na zakup w obecnej sytuacji branży jest uzasadnionym powodem do złożenia wniosku, z pewnością jednak na tę trudną sytuację finansową trzeba wskazać w uzasadnieniu wniosku.

A teraz niespodzianka! Już teraz, jako prezent pod choinką gwiazdkowym, na blogu możesz pobrać darmowy wzór wniosku o odroczeniu terminu wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na kasy fiskalne online! Wystarczy, że zostawisz mi swój mail, abym od czasu do czasu mogła wysłać Ci blogowy newsletter.

 

Pamiętaj. Wzór jest w formacie doc. Jego uzasadnienie możesz dowolnie modyfikować. Możesz go rozszerzyć, np. poprzez dopisanie szczegółowych danych odnośnie kondycji finansowej Twojego przedsiębiorstwa.

Mam nadzieję, że i Ty tak jak ja lubisz praktyczne prezenty gwiazdkowe 😉


.

No dobrze, bo zrobiło się tak sielsko, anielsko.. Wniosek, odroczenie terminu, problem z głowy. Ale co z ulgą na zakup kasy? Czy złożenie wniosku o odroczenie powoduje, że po ewentualnej odmowie odroczenia terminu nadal możesz kupić kasę fiskalną online i skorzystać z ulgi na jej zakup?

Przecież wiadomo, że aby skorzystać z ulgi musisz dokonać fiskalizacji najpóźniej do dnia 1 stycznia. Organ podatkowy ma zaś aż miesiąc na wydanie decyzji odnośnie odroczenia.

Czytałam na jednym z forów, że urzędy skarbowe będą umawiały petentów na rozmowy jeszcze przed 31 grudnia. Jak rozumiem po to, aby podjąć decyzję odnośnie odroczenia. Cóż, nie jest to informacja w żaden sposób sprawdzona i pewnie odnośni się tylko do tego konkretnego urzędu skarbowego, z którym kontaktowała się osoba podająca tę informację na forum?

Jak będzie to wyglądało w całej Polsce? Tego póki co nie wiadomo. Zwróciłam się nawet z zapytaniem o tę kwestię bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, ale póki co nie uzyskałam żadnej odpowiedzi. Jeżeli tylko taką odpowiedź otrzymamy, na pewno się niż z Tobą podzielę.

Nie wydaje mi się bowiem, aby możliwe, zwłaszcza w okresie epidemii, były takie indywidualne rozmowy z każdym z restauratorów. I to jeszcze przed 31 grudnia. Przecież póki co nie znamy nawet skali składania takich wniosków.

 

Jedyne czego obecnie możemy być pewni, to to że 2020 roku będzie ciekawy i dynamiczny aż do samego końca. Chyba nikt z nas się nie spodziewał, że to będzie taki zaskakujący i trudny rok.

Tymczasem, pozostajemy w kontakcie. Zachęcam Cię do pobrania wniosku o odroczenie terminu na zakup kasy fiskalnej online. I oczywiście zapraszam na wtorkowy webinar.

Przede wszystkim zaś, życzę Ci dalszego miłego świętowania Świąt Bożego Narodzenia. Wbrew wszystkim kłopotom i zmartwieniom. Pamiętaj, że po każdej nocy nastaje dzień. Po każdej burzy zaś wychodzi słońce. I dla gastronomii też niedługo wyjdzie jeszcze słońce 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: