Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Limity Gości – kto ich pilnuje?

Marta Kosecka12 maja 2021Komentarze (0)

W poniedziałek rano na mojej skrzynce pocztowej czekał na mnie mail od Pani Joanny, która ma niemałe obawy związane z tym kto będzie dbał i odpowiadał za to, aby na przyjęciu okolicznościowym zachowane były wymagane limity Gości. A zwłaszcza, kto pilnował będzie tego, czy osoby zaszczepione które nie są do takiego limitu wliczane faktycznie są zaczepione. I muszą być w tym limicie ujmowane.

Pozwolę sobie przytoczyć tutaj część maila Pani Joanny. Wiem bowiem, że jej obawy podziela cała rzesza restauratorów, którzy „już” 15 maja otwierają z powrotem podwoje swoich restauracji dla przyjęć okolicznościowych.

Pani Joanna pisze tak:

Prowadzę dom weselny. Odkąd pojawiła się informacja o niewliczaniu do limitu osób zaszczepionych – telefon jest „gorący”. Mam obawy zapewne jak większość organizatorów.

  • W jaki sposób osoby zaszczepione, które nie będą wliczone w limit Gości będą weryfikowane i przez kogo?
  • W jaki sposób my jako restauracja możemy/mamy prawo sprawdzić czy podane osoby są faktycznie zaszczepione?
  • Czy oświadczenie pary młodej o posiadaniu listy osób zaszczepionych wystarczy?

Nie sądzę, aby ktokolwiek chciał okazać nam zaświadczenie. Osobiście nie wyobrażam sobie wpuszczając Gości na salę żądać od nich zaświadczeń.

Zwracam się zatem do Pani Joanny, ale  i wszystkich pozostałych właścicieli restauracji i domów weselnych.

Ja też nie sądzę, aby ktokolwiek chciał Państwu okazać przy wejściu na salę zaświadczenie o szczepionce. Co więcej, ja też nie wyobrażam sobie, żebyś jako restaurator wpuszczając Gości na salę miał żądać od nich zaświadczeń.

Wesele ani inne przyjęcie okolicznościowe to nie lotnisko ani uzdrowisko, gdzie na recepcji pracownik weryfikuje posiadanie negatywnego testu na COVID bądź zaświadczenia o zaszczepieniu 🙂

***

Zauważ jednak, że Pani Joanna, pewnie całkowicie niechcący popełniła w swoim mailu zasadniczy błąd. A dokładnie chodzi mi o zdanie, iż ma obawy, zapewne jak większość organizatorów.

Czy jednak Pani Joanna bądź jakikolwiek inny właściciel sali weselnej jest organizatorem wesela bądź innego przyjęcia okolicznościowego? Moim zdaniem nie 🙂

Organizatorem wesela bądź innego przyjęcia okolicznościowego jest zleceniodawca Pani Joanny. Para Młoda, rodzice dziecka komunijnego, małżeństwo obchodzące 25. rocznicę ślubu, etc. To te osoby organizują przyjęcie. Restaurator zaś jest w tym wypadku usługodawcą. I tak, to prawda, że jego usługi są nadzwyczaj kompleksowe. Zapewnia i jedzenie i obsługę kelnerską i nakrycie stołów i jeszcze kilka innych kwestii, ale nadal działa on tylko na zlecenie organizatora takiego przyjęcia.

Zresztą, nad tym kto jest organizatorem przyjęcia okolicznościowego zastanawialiśmy się tutaj na blogu już nie raz i nie dwa. Choćby w przypadku słynnych zeszłorocznych list Gości, które rzekomo mieli gromadzić restauratorzy, aby móc przekazać je Sanepidowi.

Usilnie przekonywałam Cię wówczas, że to nie restaurator jest organizatorem przyjęcia, pamiętasz? Z wpisem możesz zapoznać się tu -> link

Podobnie w przypadku opłat na rzecz ZAIKS i innych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jeżeli jesteś tu ze mną od dawna, z pewnością pamiętasz, że już wtedy przekonywałam Cię, że to nie Ty jako restaurator jesteś organizatorem wesela bądź innego przyjęcia okolicznościowego. Tu też zostawię link.

Dobrze, ale czy to rzeczywiście wystarczy? Czy uznanie, że nie jesteś organizatorem wesela wystarczy, aby uznać, że to nie Twój problem. I nawet gdy na przyjęciu zjawi się 100 osób nie musisz w ogóle przejmować się tym, że być może nie wszystkie 50 osób zostało już w pełni zaszczepionych?

Przyjrzyjmy się najpierw przepisom rozporządzenia. Link do rozporządzenia zostawiam tu.

14. Do dnia 28 maja 2021 roku zakazuje się organizowania i udziału w innych niż określone w ust.1 zgromadzeniach, w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem: (…) 2)imprez i spotkań do 25osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących;
15.Od dnia 29 maja 2021 roku do dnia 5 czerwca 2021 roku zakazuje się organizowania i udziału w innych niż określone w ust.1 zgromadzeniach, w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem: (…) imprez i spotkań do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży, o których mowa w §9 ust.15 pkt2 [rozporządzenia].

Jak widzisz rozporządzenie posługuje się zwrotem „zakazuje się organizowania”. Teoretycznie więc można uznać, że skoro nie jesteś organizatorem, nie powinno Cię obchodzić liczenie limitu Gości. A tym bardziej weryfikowanie, kto jest osobą zaszczepioną, a kto nie.

Jaką mamy jednak gwarancję, że Policja i Sanepid zaakceptują takie tłumaczenie i w przypadku przekroczenia limitu Gości nie będą próbowali obciążyć odpowiedzialnością również restauratorów? Niestety żadnej.

Tym bardziej, że rządzący mają coraz ciekawsze pomysły na ściganie i karanie osób nieprzestrzegających obostrzeń epidemicznych. Nie możemy mieć więc pewności, że Sanepid bądź Policja nie będą próbowali obciążyć odpowiedzialnością ze przekroczenie limitu Gości również Ciebie jako restauratora. Zwłaszcza, iż podejrzewam, że oni nie dokonują tak dogłębnej analizy definicji organizatora przyjęcia okolicznościowego jak my tu na blogu 😉

Jest to sytuacja podobna do ZAIKS i i innych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Oni również próbują nam udowadniać, iż to restauracja jest organizatorem przyjęcia i powinna opłacać stosowne licencje. I często, mimo tłumaczeń, idą w zaparte. Obawiam się, że w tej sytuacji może być nieco podobnie..

Oczywiście, istnieje duża, że w Sądzie taka kara się nie ostoi. Niemniej jednak, nie tylko naraża Cię to na dodatkowy stres, ale też ewentualne koszty pomocy prawnej czy wątpliwej sławy w social mediach, że Twoja restauracja to ta, na której Policja przerwała trwające przyjęcie.

***

Z tego powodu z pewnością lepiej zatroszczyć się o to, aby ilość Gości na weselu odpowiadała jednak aktualnym limitom. Jak to jednak zrobić skoro już ustaliliśmy, że nie zamierzamy na wejściu weryfikować, który z Gości faktycznie jest zaszczepiony. I czy posiada odpowiednie zaświadczenie.

Moim zdaniem możesz odebrać w tej sytuacji odpowiednie oświadczenie.

Oświadczenie od pary młodej czy też innych osób, które są organizatorami danego przyjęcia. Co powinno zawierać takie oświadczenie?

  • oświadczenie ilu będzie uczestników przyjęcia,
  • jeżeli liczba deklarowanych uczestników przekracza dopuszczalny limit – oświadczenie, iż wszystkie pozostałe osoby są osobami w pełni zaszczepionymi,
  • zobowiązanie organizatora, iż w przypadku kiedy okaże się, że jego oświadczenie było nieprawdziwe, pokryje ewentualne kary pieniężne, mandaty, grzywny, koszty obsługi prawnej itd.

No dobrze, znam Twoje następne pytanie 😉 A co w przypadku, kiedy Para Młoda albo inny organizator odmówi podpisania takiego oświadczenia? Wówczas niestety, aby mieć pewność, że na sali znajduje się liczba osób, która aktualnie może się tam znajdować, potrzebne będzie legitymowanie osób zaszczepionych.

***

Dlatego właśnie uważam, że zarówno dla Twojego, jak i organizatora spokoju, podpisanie takiego oświadczenia będzie optymalnym rozwiązaniem. Zakładam bowiem, że parze młodej bądź innemu organizatorowi również zależy na tym, aby Policja nie przerwała wesela bądź innego przyjęcia okolicznościowego.

Ale na zachętę, aby nie składać oświadczeń na wyrost, zachęcam Cię do poczynienia w oświadczeniu zastrzeżenia o tym, iż w przypadku gdy złożone oświadczenie okaże się nieprawdziwe, organizator bierze na siebie ewentualne skutki finansowe.

Mimo to, takie rozwiązanie wydaje się korzystne dla organizatora. To przede wszystkim jemu powinno zależeć na tym, aby jego Goście nie musieli pokazywać na wejściu kodu QR świadczącego o zaszczepieniu. A przede wszystkim to on zna swoich Gości, łatwiej i swobodniej będzie mu zebrać deklaracje o tym, kto faktycznie został zaszczepiony. I tym samym nie liczy się do limitu Gości 🙂

***

I na koniec – niespodzianka!

Wychodząc naprzeciw Pani Joannie i wszystkim Wam, którzy teraz zastanawiają się jak prawidłowo zabezpieczyć swój interes przygotowałam dla Ciebie wzór takiego oświadczenia.

Od dziś jest on dostępny w moim sklepie, a dokładnie tu -> link.

Jak zwykle wzór zawiera dokładne omówienie co i gdzie wpisać. Jak poprawnie go wypełnić.

A do tego, na kanwie radości z powracających przyjęć okolicznościowych, oddaję Ci wzór tego oświadczenia w wyjątkowej cenie, nie za miliony monet, ale jedyne 47,00 złotych.

Mam nadzieję, że wielu z Was pomoże on poczuć się pewnie, a przynajmniej pewniej, w tych ciągle niepewnych czasach 🙂

 

PS. Najserdeczniej pozdrawiam z tego miejsca Panią Joannę z ciepłej i pogodnej Gdyni. I ponownie ślicznie dziękuję za miłe słowa skierowane do mnie w wiadomości mailowej! 🙂

PS nr 2.  A o tym, co to znaczy być w pełni zaszczepionym wiesz już mam nadzieję z poprzedniego wpisu. Na wszelki wypadek, tutaj zostawiam do niego link.

PS nr 3. Śledź w tym tygodniu bloga uważnie bo pod koniec tygodnia powinna pojawić się tutaj informacja o możliwości uzyskania transmisji EURO 2020. Wreszcie!

PS nr 4. Tak wiem, znów piszę o koronawirusie. Co zrobić kiedy ciągle pojawiają się jakieś wątpliwie kwestie..

PS. nr 4 . No nie mogę się dziś pożegnać 😉 Strasznie długie te ogłoszenia parafialne 😉

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: