Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

EURO 2020 – mecze, tak, ale za zgodą TVP

Marta Kosecka27 maja 20214 komentarze

Długo przyszło nam czekać na wielkie piłkarskie święto jakim jest EURO 2020. W końcu jednak 11 czerwca, równo o godzinie 21:00 na Stadio Olimpico w Rzymie rozpocznie się mecz otwarcia. A tym samym zacznie piłkarskie szaleństwo, które będzie trwało okrągły miesiąc, do niedzieli, 11 lipca.

Jak można się spodziewać  kibice piłkarscy tłumnie będą próbowali zarezerwować miejsce w restauracji, barze czy pubie, które pozwoli im kibicować swojej ulubionej drużynie. Zwłaszcza po ostatniej koronawirusowej posusze. Nie da się bowiem ukryć, że goście, a wśród nich zapewne i kibice piłkarscy, spragnieni są wizyt we wszelkiej maści lokalach gastronomicznych. EURO 2020 będzie zatem na pewno doskonałym przyczynkiem do tego by jak najwięcej gości – kibiców to właśnie u nas mogło kibicować swoim!

Jak wielkie jest zainteresowanie EURO 2020 widać zresztą po Waszych prywatnych wiadomościach, w których dopytujecie o zasady transmitowania meczy.

Jako, że to nie nasze pierwsze mistrzostwa piłkarskie tutaj na blogu zapewne wiesz już, że samo posiadanie odbiornika i chęci do transmitowania meczy nie wystarczy, aby robić to legalnie.

W tym artykule postaram się poruszyć wszystkie najistotniejsze aspekty legalnego transmitowania EURO 2020 w Twojej restauracji. Opierając się oczywiście na informacjach udostępnionych na stronach TVP. Możesz się z nimi zapoznać również bezpośrednio na stronach TVP, pod tym linkiem.

Dlaczego akurat TVP?

Dlatego, że Telewizja Polska S.A. uzyskała status oficjalnego nadawcy sygnału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2020.

 

Zanim jednak przejdziemy do samej zgody TVP i opłaty na jej rzecz..

Pamiętaj! Aby legalnie transmitować mecze w swojej restauracji, musisz tak naprawdę ponieść 3 rodzaje opłat. Dwie z nich to opłaty stałe, trzecia dodatkowa.

  1. abonament radiowo-telewizyjny – jeżeli masz odbiornik radiowo-telewizyjny musisz opłacać go zawsze. Dlaczego o tym wspominam? Cóż, na czas EURO 2020 czekają nas wzmożone kontrole ze stronty TVP.. to trochę tak jakby zaprosić ich do kontroli w naszym lokalu 😉
  2. opłata na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – również płatna nie tylko przy okazji wielkiego piłkarskiego święta. Ale również ZAiKS i inne organizacje mogą czuć się wręcz zachęcone do zajrzenia do naszego lokalu skoro natkną się na informację, że można u nas obejrzeć meczyk,
  3. opłata na rzecz TVP za udzielenie zgody sygnałowej na transmisję meczy.

O dwóch pierwszych opłatach pisałam dość dużo, między innymi pod kątem ewentualnych kar, podczas Mundialu w 2018 roku. Tutaj zostawiam link do wpisu. Nadal jest aktualny.

 

Jeżeli natomiast chodzi o zgodę sygnałową TVP.

Transmisje meczy organizowane w miejscach, które w ramach zwykłej działalności wyświetlają programy sportowe na ekranach w swoich lokalach, a więc między innymi w pubie, barze czy restauracji TVP uznaje za tzw. pokazy niekomercyjne, dla których wymaga się uzyskania jedynie licencji w postaci zgody sygnałowej TVP. Nie ma w takim wypadku konieczności uzyskiwania licencji na pokazy publiczne od UEFA. Uff.. Jej uzyskanie wiązałoby się z koniecznością poniesienia kolejnej, dodatkowej opłaty.

Ale, aby takiej licencji UEFA nie musieć uzyskiwać, Twoja restauracja musi spełniać 2 dodatkowe warunki:

  • nie możesz pobierać opłat za sam wstęp do restauracji, pubu czy baru, tylko po to aby móc zobaczyć mecz,
  • pokazy meczy nie mogą być sponsorowane (chodzi tutaj o sponsoring, który pojawiłby bez związku z prowadzoną przez Ciebie na co dzień działalnością, tylko na czas EURO 2020).

*

Jeżeli jednak uważnie przestudiujesz stronę TVP, przynajmniej w mojej ocenie, może ona delikatnie wprowadzić Cię błąd. Chodzi mi dokładnie o to jedno zdanie:

UWAGA! Jakakolwiek sprzedaż (w tym sprzedaż jedzenia lub napojów) może być prowadzona wyłącznie w ramach pokazu komercyjnego.

Moim zdaniem powinno wyglądać to tak:

UWAGA! Jakakolwiek sprzedaż (w tym sprzedaż jedzenia lub napojów) może być prowadzona wyłącznie w ramach pokazu komercyjnego oraz obiektach komercyjnych, które w ramach zwykłej działalności wyświetlają programy sportowe na ekranach w swoich lokalach !

Dlaczego? Dlatego właśnie, że moim zdaniem wprowadza ono w błąd. Pokazy meczy w restauracjach, barach itp. to taka hybryda. Niby pokaz komercyjny, ale na zasadach pokazu niekomercyjnego.

Bez obaw zatem. Posiadając zgodę sygnałową TVP, po opłaceniu opłaty licencyjnej śmiało możesz w ramach prowadzonej działalności sprzedawać jedzenie i napoje 🙂

 

Kwestia najważniejsza, której jeszcze nie poruszyłam to jednak pytanie – do kiedy taką zgodę TVP można uzyskać?

Termin dokonywania zgłoszeń mija 11 czerwca 2021 roku, a więc w dniu rozpoczęcia EURO 2020.

Czy jest szansa, że termin ten zostanie przedłużony? Trudno powiedzieć. Ostatnio tak właśnie było. W dniu, w którym upływał termin dokonywania zgłoszeń, chętnych którym nie udało się dokonać zgłoszenia było tak dużo, że TVP termin dokonywania zgłoszeń przedłużyła. A ostatecznie otworzyła je bezterminowo i można było zgłaszać się także w trakcie Mundialu. Pisałam o tym między innymi w tym wpisie – > link.

Czy w tym roku będzie tak samo? Trudno powiedzieć. Pewnie zależało to będzie między innymi od ilości chętnych na uzyskanie zgody sygnałowej TVP. Na pewno jeżeli będą się pojawiały jakieś dodatkowe informacje co do terminów, postaram się dać Ci znać. 

EDIT, 11 czerwca! – tak jak przewidywałam, termin dokonywania zgłoszeń został właśnie przedłużony 🙂

Tym samym możesz dokonać zgłoszenia aż do dnia, w którym rozegrany zostanie finał EURO 2020, czyli do dnia 11 lipca 2021 roku.

Odpowiedni komunikat TVP znajduje się tutaj -> link.

 

Ale jak zakładam, oprócz terminu dokonywania zgłoszeń, interesuje Cię jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Wysokość opłaty.

TVP przygotowało 3 opcje zgody, każda w innej cenie 🙂

  • podstawowa – z wykorzystaniem własnego sygnału, w wysokości 2.000 złotych netto za jeden ekran,
  • rozszerzona – z wykorzystaniem sygnału satelitarnego, w wysokości 3.000 złotych netto za jeden ekran,
  • premium – z wykorzystaniem sygnału multicast IP, w wysokości 5.000 złotych netto za jeden ekran.

Czy możesz wykpić zgodę sygnałową TVP tylko na jeden albo kilka meczy? Nie. Kupujesz tylko raz, cały pakiet albo wcale.

 

Jak dokonać zgłoszenia?

Na swojej stronie TVP udostępniło formularz – zamówienie, który należy wypełnić, wskazując między innymi:

  • ilość ekranów, na których będzie odbywał się pokaz,
  • adres, pod którym będzie odbywał się pokaz,
  • informacje dodatkowe – wpisz w tym miejscu, iż jesteś restauracją, barem, pubem i że będziesz w trakcie transmisji prowadził normalną sprzedaż posiłków i napojów, oraz
  • dane potrzebne do wystawienia faktury VAT.

Po wysłaniu formularza otrzymasz tzw. zwrotny formularz zgłoszeniowy -> na jego podstawie dokonujesz płatności -> transmitujesz mecze w swojej restauracji, barze czy pubie.

Formularz zgłoszeniowy na stronie TVP znajdziesz TU.

 

Obowiązujące zasady.

Zamierzając odtwarzać publicznie mecze musisz również pamiętać o kilku bezwzględnie obowiązujących Cię zasadach – nakazach i zakazach.

Jakich?

  • zakaz wykorzystywania jakichkolwiek oficjalnych logo lub marki UEFA lub UEFA EURO 2020™,
  • chronione okno reklamowe:

na 25 minut przed rozpoczęciem meczu (z wyjątkiem meczów inauguracyjnych i meczów finałowych, w przypadku których okres ten skraca się do 15 minut przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia/zamknięcia) i 10 minut po zakończeniu meczu (w stosownych przypadkach z uwzględnieniem wszelkiego czasu dodatkowego i kar), z wyjątkiem meczu finałowego, w przypadku którego okres ten musi kończyć się 10 minut po zakończeniu wręczania nagród, na ekranie w Twojej restauracji, barze czy pubie nie mogą pojawiać się jakiekolwiek reklamy z wyjątkiem reklam sponsorów i licencjobiorców UEFA.

  • nakaz transmisji meczu na żywo tylko raz, w całości, bez opóźnień, powtórek, przerw, zmian lub modyfikacji, przez ciągły okres:

rozpoczynający się na 10 minut przed rozpoczęciem odpowiedniego meczu (z wyjątkiem meczów inauguracyjnych i meczów finałowych, w przypadku których okres ten musi zacząć się przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia/zamknięcia) i kończący 5 minut po zakończeniu odpowiedniego meczu (w stosownych przypadkach z uwzględnieniem wszelkiego czasu dodatkowego i kar), z wyjątkiem meczu finałowego, w przypadku którego okres ten musi kończyć się po zakończeniu wręczania nagród.

  • tzw. wolne obszary:

na obszarze o szerokości co najmniej 3 m w każdym kierunku wokół każdego ekranu nie mogą pojawiać się jakiekolwiek loga, marki, znaki identyfikujące, reklamy, za wyjątkiem tych, które dotyczą oficjalnych sponsorów lub nadawców UEFA lub tekstów z nazwą miasta, w którym ma miejsce transmisja meczu, ale nie dotyczy to już logotypów miast, może być to tylko nazwa w formie tekstowej. 

Podsumowując, większość z nich dotyczy reklamy i sponsoringu – UEFA dość skutecznie zastrzega sobie bowiem prawo do wykorzystywania pasm oraz przestrzeni reklamowych wyłącznie dla swoich oficjalnych sponsorów, nadawców. Dla Ciebie jednak o wiele istotniejszy jest nakaz transmisji, na żywo, w całości, … – tak jak napisałam wyżej 🙂

 

Lista stref kibica.

Lista stref kibica, czyli miejsc, gdzie transmisje meczy podczas EURO 2020 będzie można zobaczyć legalnie znajduje się w tym miejscu -> LINK.

Oczywiście to ukłon w stosunku do kibiców. Po to żeby wiedzieli gdzie wybrać się na mecz.

Ale w mojej ocenie to również ukłon w stronę kontrolerów. Nietrudno bowiem zweryfikować informacje zawarte na tej liście z zaproszeniami do wspólnego kibicowania umieszczanymi chociażby w mediach społecznościowych. Pamiętaj o tym. Jeżeli Ty nie będziesz pamiętał, a kontroler akurat nie natknie się na info o wspólnym kibicowaniu w Twoim lokalu, nie oznacza to jeszcze, że na taką informację nie natknie się osoba w dość osobliwy sposób Tobie „życzliwa” 😉

I tak – w trakcie Mundialu w 2018 roku takie kontrole się odbywały.

To również prawda, że pierwsza kontrola kończyła się zazwyczaj na pouczeniu i „zachęcie” do uzyskania zgody na transmisje meczy, ale..

O ewentualnych kontrolach i karach pisałam -> TU.

I to chyba wszystko. Mam nadzieję, że na ten moment o organizacji transmisji EURO 2020 w Twojej restauracji, barze czy pubie wiesz już niemal wszystko. Jestem świadoma, że pewnie pojawi się jeszcze milion pytań. Ale póki co, udało mi się chyba zebrać dla Ciebie najistotniejsze informacje w tym temacie.

 

PS. Na koniec mam pytanie – Manchester City? Chelsea? Powiem Ci, że dla mi to w zasadzie obojętne, z lekkim wskazaniem na City 😉 Liczę na dobre, trzymające w napięciu widowisko. Gdyby tak jak w finale Ligi Europy zakończyło się serią rzutów karnych, czemu nie? 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 10 czerwca, 2021 o 11:20

Opłacenia licencji jakim organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oprócz ZAIKS należy dokonać chcąc transmitować mecze Euro w lokalu?

Odpowiedz

Marta Kosecka 11 czerwca, 2021 o 11:31

Pani Aniu,
dziękuję za Pani komentarz.

Jeżeli chodzi o licencje – powinny to być takie same licencje jak opłacają Państwo na co dzień. Nie opłacamy ich bowiem stricte za transmisję EURO 2020, ale muzykę, która leci w tle przed rozpoczęciem transmisji czy po jej zakończeniu. To nie są inne opłaty, tylko te, które opłacamy na co dzień, tyle, że trakcie EURO 2020 narażamy się na zdecydowanie zwiększone ryzyko kontroli 🙂

Więcej o opłatach pisałam w tym artykule: https://przepisnagastronomie.pl/zaiks-stoart-i-co-jeszcze/
Co do zasady jednak oprócz ZAIKS powinniśmy się skontaktować ze STOART, który jest inkasentem dla pozostałych ozz.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Wojtek 12 czerwca, 2021 o 15:54

Czyli chcąc postawić telewizor w restauracji, gdzie w trakcie jedzenia klienci będą mogli sobie obejrzeć mecz (będzie to góra 20-30 osób) płacę za licencję 2000zł, abonament RTV (jeszcze nawet nie kupiłem tego telewizora do transmisji) i nie mam się czego bać? Nie puszczamy muzyki w lokalu, więc chyba nie muszę płacić do ZAIKSu.

Pozdrawiam 🙂
Wojtek

Odpowiedz

Marta Kosecka 13 czerwca, 2021 o 00:58

Panie Wojtku,
w mojej ocenie – jest dokładnie właśnie tak, jak Pan napisał ! 🙂

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: