Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Weryfikowanie osób zaszczepionych.

Marta Kosecka24 czerwca 2021Komentarze (0)

Afera o weryfikowanie osób zaszczepionych trwa w Polsce mniej więcej o jakiegoś tygodnia.

To wówczas, w połowie mojego cypryjskiego tygodnia najpierw zadzwonił do mnie mój stały Klient, Pan Piotr z Krakowa, a później dziennikarka jednego z ogólnopolskich dzienników. Obydwoje mieli to samo pytanie:

Czy restauratorzy mają prawo legitymować osoby zaszczepione?

Wyrwana do odpowiedzi gdzieś w głębi gór Troodos, instynktownie odpowiedziałam, że tak.

Że skoro osoby zaszczepione mają nie wliczać się w obowiązujące limity, to restauratorzy w jakiś sposób muszą przecież w stanie być to sprawdzić. Tutaj zostawiam Ci link, do całości artykułu.

Weryfikowanie osób zaszczepionych.

Już wtedy wiedziałam jednak, że moja instynktowna odpowiedź to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Bo co z tego, że mówię Ci, że możesz weryfikować kody QR. Skoro Ty od razu zadajesz mi drugie pytanie. I to jakże celne. Jak przeprowadzić to prawidłowo od strony technicznej?

Czy możesz żądać okazania kodu QR od każdego kto przychodzi do Twojej restauracji? Czy tylko od Gości, którzy chcą wejść ponad obowiązujący limit Gości restauracji? A może możesz weryfikować kody QR tylko tych Gości, którzy sami z siebie zechcą Ci je okazać?

Wiem, że wiele zapytań w tym temacie kierowano do Premiera RP i Ministerstwa Zdrowia. Póki co bez skutku.

Dziś za to pojawiła się interpretacja Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na temat wyłączenia zaszczepionych z limitu osób na imprezach. Całość komunikatu pod tym linkiem.

Oczywiście pozwolę sobie w tym wpisie nie do końca zgodzić się z PUODO 🙂 Zaraz Ci wytłumaczę dlaczego.

Co ważne, PUODO odniósł się tylko do imprez. Pomijając działalność gastronomii w ogóle. Dlaczego? Nie mam pojęcia.

Ale generalnie szkoda, bo moim zdaniem ten problem dotyczy głównie właśnie gastronomii działającej na co dzień, a nie imprez okolicznościowych. Jeżeli czytasz mój blog od dawna, wiesz już pewnie dlaczego 😉

Ale po kolei.

Najpierw przytoczę stanowisko PUODO – w skrócie:

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu.

Wynika z tego jednoznacznie, iż restaurator nie może żądać okazania dowodu zaszczepienia. Nasz Gość musi okazać taki dowód zaszczepienia z własnej inicjatywy. Zatem weryfikowanie osób zaszczepionych – tak. Ale dobrowolne.

Uprzedzę kolejne pytanie – czy można stworzyć przestrzeń tylko dla zaszczepionych? Raczej nie 😉 Mogłoby to wywołać uzasadnione wątpliwości co do dyskryminacji osób, które szczepić się nie chcą. Wszak szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne.

Jak zatem zastosować te zasady w prawdziwym życiu?

Przyjęcia okolicznościowe

Moim zdaniem (pisałam już o tym na początku maja, dokładnie w tym wpisie -> link) weryfikowanie osób zaszczepionych nie musi ani nie powinno być obowiązkiem restauratora.

Organizatorem przyjęcia okolicznościowego nie jest restaurator i to nie on powinien weryfikować który z Gości jest zaszczepiony, a który nie. Przecież weryfikacja limitów nie będzie następowała na sali weselnej.

A jeżeli tak miałoby być – jak miałoby to wyglądać? Część Gości, wystrojona i gotowa do zabawy miałaby zostać odprawiona z kwitkiem?

Dlatego osobiście uważam, że zweryfikowanie listy Gości należy do Pary Młodej. Bądź innego organizatora w przypadku innych przyjęć niż wesela. Na pewno nie do restauracji.

A to rozwiązuje wszystkie problemy związane z ewentualnym przetwarzaniem danych osobowych. Dlaczego? Dlatego, że RODO nie obowiązuje w stosunkach pomiędzy osobami fizycznymi.

Jeżeli zapytasz kuzynki czy jest osobą zaszczepioną przeciwko COVID albo Twój przyszły mąż zapyta o to swojego stryja, nie musicie przecież mieć do tego podstawy prawnej.

Zresztą – dziwią mnie trochę zadawane mi czasem pytania:

Ale Pani Mecenas, to mam pytać swoich Gości czy są zaszczepieni?

To pytanie brzmi jakby na Twoje wesele zaproszonych było 200 obcych osób.

Przecież mówimy tu o Twojej mamie, tacie, babci, bracie, najbliższej przyjaciółce – listę osób  zaszczepionych często częściowo będziesz w stanie stworzyć sama i ocenić ile osób ponad limit 150 będzie mogło wziąć udział w Twoim przyjęciu. Nie musisz przecież pytać wszystkich.

Obecnie wiele przyjęć weselnych nawet nie zbliża się do limitu 150 osób.

Podsumowując – tak jak pisałam w tym wpisie -> link – w przypadku przyjęć okolicznościowych lista Gości powinna być zweryfikowana i zamknięta przez ich organizatorów (Parę Młodą, jubilatów, solenizantów itd. – choć realnie ten problem dotyka prawie wyłącznie wesel) zanim przyjęcie się rozpocznie.

Chwila pierwszego toastu za Parę Młodą to nie jest dobry moment tak na zastanawianie się czy mieścimy się w limicie Gości, jak i na weryfikowanie osób zaszczepionych ! 🙂

W tym sensie nie zgadzam się zatem z PUODO. Nie zgadzam się z tym, że to restaurator powinien w tym wypadku dokonywać weryfikacji osób zaszczepionych.

Co może zrobić restaurator żeby spać w tym przypadku całkiem spokojnie? Pisałam o tym we wpisie, do którego wyżej podałam Ci link.

Gastronomia na co dzień

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja kiedy przyjmujesz w swojej restauracji indywidualnych Gości. Natomiast i w tym wypadku weryfikowanie osób zaszczepionych nie wydaje mi się być dużym problemem. Dlaczego?

Załóżmy, że możesz przyjąć u siebie w restauracji jednocześnie 60 Gości. Czyli zgodnie z limitem obowiązującym od soboty, 26 czerwca, jednorazowo możesz przyjąć 45 osób. Nieważne czy są to osoby zaszczepione czy nie.

Jeżeli będziesz chciał natomiast ugościć 46  i 47 osobę, faktycznie muszą to być osoby zaszczepione.

Ale w każdym momencie na sali może znajdować się 45 osób, których w ogóle nie musisz pytać o kwestię szczepienia. Nie musisz w ogóle zaprzątać sobie tym głowy.

Dopiero kiedy w drzwiach pojawi się 46 osoba i będzie chciała wejść – masz prawo, a w zasadzie musisz jej zakomunikować, że limit miejsc jest wyczerpany. Może wejść tylko osoba zaszczepiona.

Wówczas ta 46 osoba może albo ze swojej inicjatywy pokazać Ci dowód zaszczepienia albo też może poczekać aż ktoś z restauracji wyjdzie. Ostatecznie może oczywiście również zmienić lokal, ale takiej sytuacji nie zakładamy 🙂

Czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami i stanowiskiem PUODO?
Moim zdaniem tak.

W żadnym wypadku nie żądasz bowiem okazania dowodu zaszczepienia. Jego okazanie jest swobodną decyzją Twojego Gościa.

Ja wiem, że przy dużej rotacji Gości upilnowanie tej kwestii może graniczyć z cudem. Tutaj trzeba jednak znaleźć jakiś dobry sposób organizacji. Wierzę, że każdy restaurator będzie w stanie wypracować u siebie najlepszy i optymalny model.

Ważne!

Wystarczy, że Twój Gość okaże Ci dowód zaszczepienia. Nie masz prawa kserować go, skanować, robić zdjęcia, spisywać danych osób, które okazały dowód zaszczepienia.

Tymczasem mam szczerą nadzieję, że udało mi się w prosty i przejrzysty sposób podpowiedzieć Ci, w jaki sposób można działać zgodnie z przepisami prawa i jednocześnie przyjmować w swojej restauracji jak największą liczbę Gości! 🙂

PS. A o tym kto w ogóle zgodnie z prawem może być traktowany jako osoba zaszczepiona pisałam -> tu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: