Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

ZAiKS STOART i co jeszcze?!

Marta Kosecka08 września 2020Komentarze (0)

No właśnie, ZAiKS, STOART i co jeszcze? Część z Was już pewnie wie, że to nie jedyne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zainteresowane współpracą z branżą gastronomiczną. Tak łagodnie to nazwijmy ?

Ale ostatnio, na kanwie sporu na jednej z grup gastronomicznych miałam okazję się przekonać, że wielu z Was to nie znaczy, że wszyscy o tym wiedzą. Od razu pomyślałam, że w takim razie koniecznie muszę tu dla Ciebie o tym napisać. Bo to ważna informacja i wszyscy w branży powinni o tym wiedzieć. A już na pewno powinieneś o tym wiedzieć jako Czytelnik i stały bywalec TEGO bloga ?

A jeżeli nie jesteś stałym Czytelnikiem TEGO bloga to nie tylko powinieneś o tym widzieć. Koniecznie powinieneś zostać stałym Czytelnikiem TEGO bloga ?

Ale do rzeczy, do rzeczy..

Jak się już zdążyłeś zorientować, spór dotyczył tego, którym organizacjom zbiorowego zarządzania należy płacić licencję za publiczne odtwarzanie muzyki. Zdecydowana większość dyskutujących uważała, że tylko ZAiKS. Wiadomo, ZAiKS, zna chyba każdy. Więc ta odpowiedź mnie nie zdziwiła.

Kilka osób coś tam przebąkiwało, że prawdopodobnie trzeba płacić również STOART. Choć ogólnie zostali zganieni, że absolutne nie mają racji i na pewno żadnemu tam STOART płacić nie trzeba.

A co powiedzieć o tych, którzy odważyli się powiedzieć, że są jeszcze takie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi jak ZPAV czy SAWP?  No powariowali ?

Przytoczę kilka opinii:

Nigdy nie słyszałam o ZPAV, STOART SAWP. 18 lat w gastro i zero o tych firmach. Na jakiej podstawie działają, jeżeli masz ZAiKS albo Spotify?

Ten STOART to jakieś oszustwo, pierwsze słyszę o tym dziwnym wytworze i żeby ktokolwiek to płacił, przecież ZAiKS wypłaca pieniądze artystom.

To trochę jak z haraczem.. zapłacisz jednym, nigdy nie masz pewności czy nie przyjdą inni.

No właśnie czy to serio jest tak, że nigdy nie masz pewności, kto się jeszcze po ten haracz zgłosi? 😉

Zacznę od podstaw. Organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zainteresowanych ścisłą współpracą z branżą gastronomiczną mamy w Polsce 4 (cztery!).

Może Cię zdziwię, ale każda z nich pełni inną funkcję. Serio. A więc po kolei:

  1. ZAiKS – najbardziej znany, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, pobiera i wypłaca tantiemy dla autorów tekstów i kompozytorów za odtwarzanie i wykonywanie;
  2. STOART – mniej znana niż ZAiKS, ale znana. Naprawdę. Szczerze się dziwię się, że ktoś chwalący się kilkunastoletnim doświadczeniem w branży nie słyszał o STOART. Cóż, nikt nie wie wszystkiego.. W każdym razie, STOART pobiera i wypłaca tantiemy dla wykonawców za odtwarzanie;
  3. SAWP – podobnie jak STOART pobiera i wypłaca tantiemy dla reprezentowanych przez siebie wykonawców (innych niż STOART) za odtwarzanie. Jak widzisz jest to organizacja bliźniaczo podobna do STOART. Reprezentują po prostu innych wykonawców;
  4. ZPAV – Związek Producentów Audio-Video, pobiera i wypłaca tantiemy dla producentów za odtwarzanie.

Jak widzisz każda z tych 4 organizacji chroni prawa innej osoby czy też kategorii osób ! Stąd często będziesz zmuszony jednak zapłacić ten haracz wszystkim czterem organizacjom. Jednak nie tylko ZAiKS i STOART 😉

Przykład wesela.

Żeby zobrazować Ci komu i za co powinieneś płacić, posłużę się przykładem organizacji wesela.

Jeżeli zespół muzyczny gra muzykę na żywo – wystarczy, że zostanie opłacona licencja dla ZAiKS. Nie płacimy za publiczne odtwarzanie muzyki, bo jej nie odtwarzamy, tylko sami wykonujemy.

Jeżeli gra DJ – trzeba niestety opłacić wszystkie 4 licencje. Każda z 4 organizacji pobiera bowiem opłaty za odtwarzanie muzyki. I jednocześnie każda strzeże interesu innej kategorii osób.

A co jeżeli zespół muzyczny gra na żywo, ale część utworów odtwarza z płyt? Wówczas również należy opłacić wszystkie 4 licencje.

Analogicznie w Twojej restauracji. Jeżeli odtwarzasz muzykę z płyt czy radia, płacisz wszystkim 4 organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Mam nadzieję, że różnice pomiędzy  nimi są dla Ciebie jasne i zrozumiałe.

Co ciekawe..

W każdej sytuacji, jeżeli tylko posiadasz odbiornik radiowy lub telewizyjny oprócz wynagrodzenia dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi musisz również opłacić abonament radiowo-telewizyjny. O tym dlaczego tak jest pisałam w tym wpisie.

Przykład wesel natomiast nie pojawił się tutaj przypadkowo 😉 I również nieprzypadkowo przez cały czas używałam formy bezosobowej. Zostanie opłacona, należy zapłacić.. Właśnie, tylko kto to ma zapłacić? Ty czy Para Młoda? O tym już akurat pisałam. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i chcesz je rozwiać, zachęcam do przeniesienia się do tego wpisu.

Jedna wspólna opłata?

Bardzo często pytasz mnie czy to prawda, że możesz wnieść jedną wspólną opłatę dla wszystkich organizacji.

I tak, i nie 🙂

Faktycznie, decyzją Ministra Kultury Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 stycznia 2019 roku STOART wyznaczony został wspólnym dla wszystkich organizacji zbiorowego zarządzania w Polsce inkasentem, ale tylko w zakresie pobierania opłat za odtwarzanie muzyki. Nadal zatem samodzielnie musisz opłacać licencję dla ZAiKS.

Tutaj podrzucam link do wspomnianej decyzji.

OZZ w czasie pandemii.

Może późno bo na końcu wpisu, ale skrót OZZ, oznacza po prostu organizacje zbiorowego zarządzania. Zapamiętaj, na wypadek gdybyś kiedyś się z nim spotkał. Jeżeli natomiast chodzi o pandemię koronawirusa COVID-19 i obowiązujące w tym czasie regulacje, zapraszam Cię do bezpłatnego pobrania mojego poradnika – niezbędnika gastronomicznego na czas epidemii i nie tylko 🙂

Tutaj zostawiam Ci link. I zapewniam jednocześnie, że znajdziesz tam wiele interesujących Cię, ciekawych zagadnień gastronomicznych.

***

Tymczasem jak zwykle przed samym rozpoczęciem długo wyczekiwanego urlopu, kończę ten wpis prosto z lotniska 🙂

Już za około 3 godziny po raz kolejny znajdę się pod słonecznym apulijskim niebem. I już nie mogę się doczekać 🙂

Jeżeli chciałbyś być w tej podróży ze mną, zapraszam na moje konto na Instagramie, gdzie będę relacjonowała moją apulijską przygodę. Klik.

Ciebie natomiast zapraszam do niuestającej lektury bloga. Jest tu ponad 100 merytorycznych wpisów!

Jest też sklep, w którym możesz zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze dla Ciebie prawne dokumenty w Twojej gastronomii – wzory pism, porozumień, klauzul RODO dedykowanych dla branży gastronomicznej. A tutaj link, bardzo proszę!

Jak sam widzisz, nie zostajesz bez opieki, a wręcz całkiem dobrze zaopiekowany 🙂

Arrivederci..

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: