Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Jak najprostsze wyjaśnienie niełatwej kwestii opodatkowania cateringu podatkiem VAT

Marta Kosecka17 lutego 2019Komentarze (0)

Tak, będzie dziś o podatkach.

Obiecałam w ostatnim wpisie, że nie będzie o RODO i o prawie pracy i słowa dotrzymuję! 🙂

A jeżeli ma być o podatkach to pomyślałam, że warto byłoby napisać o właściwej stawce VAT na usługi w dowozie, usługi cateringowe, na wynos.. do definicji przejdziemy zaraz.

Dzisiejszy wpis mocno nawiązuje do wpisu sprzed ponad półtora roku, w którym zastanawialiśmy się kogo obowiązuje obniżona 5% stawka podatku VAT (aż do dzisiaj nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak dawno temu to było).

Pisałam w nim wtedy, że w zasadzie z takiej obniżonej 5% stawki podatku nie może skorzystać nikt. I zdanie to jak najbardziej podtrzymuję, ale sformułowanie w zasadzie nikt nie oznacza przecież, że faktycznie nikt nie może z takiej preferencyjnej stawki VAT skorzystać.

Powtórzę – nie możesz skorzystać z takiej stawki VAT kiedy sprzedajesz pizzę w dowozie, burgera na wynos z foodtrucka czy realizujesz zamówienia cateringowe na przyjęciach okolicznościowych.

A grupa, o której napiszę dzisiaj, która z takiej stawki skorzystać może, zajmuje się oczywiście szeroką pojętą gastronomią, jednak nie należy raczej do restauratorów. Ale po kolei.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem jeżeli napiszę, że restauratorzy zajmują się głównie świadczeniem usług gastronomicznych, które opodatkowane są 8% stawką podatku VAT.

A co to w ogóle jest usługa gastronomiczna?

Najprościej mówiąc, jest to usługa polegająca na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym został on przygotowany.

Kilkanaście lat temu popularne stało się zaś świadczenie usług gastronomicznych poza lokalem przedsiębiorcy, czyli dostarczanie żywności  i/lub napojów w miejsce wskazane przez Klienta, najczęściej również wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi takimi jak obsługa kelnerska czy wynajem zastawy stołowej.

Taka usługa stanowi usługę cateringową i również opodatkowana jest 8% stawką podatku VAT.

Obie, usługa gastronomiczna i cateringowa wyróżniają się tym, że przeważającym elementem musi być świadczenie usług, sprzedaż żywności i/lub napojów stanowi zaś w takim przypadku jedynie jeden z jej elementów. Jednocześnie czynności polegające wyłącznie na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności i/lub napojów, z transportem czy bez, ale bez żadnych usług wspomagających traktować musimy nie jako usługę, ale dostawę towarów, a ta jak się domyślasz powinna być opodatkowana stawką 5%.

I myślisz sobie teraz.. jakie to proste..

Otóż wcale nie, tu jest Polska, więc sobie musimy sobie trochę utrudnić.

Mimo iż powołane wyżej definicje zgodne są nie tylko z orzecznictwem TSUE, ale także z krajowymi ustawami podatkowymi (możemy je więc śmiało stosować do odliczeń w podatku VAT), żeby obliczyć właściwą stawkę podatku VAT, ustawa o VAT każe się nam posługiwać nie samą tylko definicją danej usługi, ale klasyfikacją statystyczną PKWiU.

I tak w tej klasyfikacji, do rozstrzygnięcia jaka stawka VAT powinna mieć zastosowanie do opodatkowania usług cateringowych, interesowały nas będą dwie pozycje:

  • klasa PKWiU 10.85 – gotowe posiłki i dania, która obejmuje produkcję gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań, składających się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw itd.), mrożonych, w puszkach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą, które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż;
  • klasa PKWiU 56 – działalność usługowa związana z zapewnianiem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając w to restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki na wynos..

Zgodnie z  powyższym wybór właściwej stawki VAT będzie zależał od tego, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane na sprzedaż. Te pierwsze opodatkowane będą stawką 8%, a drugie 5%.

Tyle mówi nam teoria. Czy jednak w praktyce zastosowanie tych przepisów jest faktycznie takie proste?

Okazuje się, że niekoniecznie. Otóż jeden z moich Klientów prowadzi firmę cateringową, przygotowującą posiłki rozwożone następnie po biurowcach w stolicy. Są one pakowane jak na wynos, nie próżniowo, ale etykietowane, przeznaczone do bezpośredniego spożycia (co do zasady po podgrzaniu ale możliwe jest również zamówienie produktu podgrzanego). Czy bez cienia wątpliwości  mogę powiedzieć mu – możesz stosować 5% stawkę podatku VAT? Nie.

Inny restaurator dowozi do swoich Klientów gotowe zimne przekąski i niczego bardziej nie chce niż przyjąć, że może taką dostawę opodatkować 5% stawką podatku VAT. Czy z czystym sumieniem i biorąc za to pełną odpowiedzialność mogę  mu jednak poradzić, że może taką stawkę stosować? Niestety też nie.

Działalność firm cateringowych, a zwłaszcza firm zajmujących się dostawą tzw. diet pudełkowych czy popularnych ostatnio lunchbox jest w naszym kraju stosunkowo nowa. Brak jest jeszcze gruntownie wykształconej linii orzeczniczej w tym zakresie oraz jednolitej praktyki organów kontroli skarbowej. Choć gdyby nawet były, ta pierwsza może mieć tylko pomocnicze znaczenie (nie możemy stosować innych wyroków wprost do naszej sytuacji), zaś druga jak dobrze wiemy, dość często potrafi się zmieniać nawet bez zmiany przepisów.

No dobrze, ale zapytasz mnie czy jest w takim razie jakakolwiek możliwość przyjęcia korzystnego dla siebie rozwiązania podatkowego, bez ryzyka że taka praktyka zostanie zanegowana przez urząd skarbowy?

Jest! I to właśnie o niej chciałabym napisać Ci na koniec kilka zdań.

Pewnie wiesz, że możesz zwrócić się do Ministra Finansów, a dokładnie do poszczególnych Dyrektorów Izb Skarbowych bo to oni wyręczają w tym samego Ministra, o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w Twojej sprawie.

Nie wiem jednak czy wiesz, jak wiele korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie?

Jeżeli bowiem uzyskasz korzystną dla siebie interpretację, stosowanie się do jej treści nie może Ci zaszkodzić! Jednym słowem – masz ochronę. Musisz jednak pamiętać żeby we wniosku dokładnie opisać stan faktyczny, który chcesz poddać ocenie Ministra (Izby Skarbowej).

W ogóle sam wniosek, który wnosi się na odpowiednim formularzu, podzielony jest na 3 części:

  1. opis stanu faktycznego – możesz opisać istniejący stan faktyczny lub przyszły,
  2. opis zagadnienia prawnego – a więc trzeba opisać jaki mamy problem,
  3. nasza propozycja prawidłowej interpretacji i zastosowania przepisów – owszem, możemy liczyć na organ, że udzieli nam kompleksowej odpowiedzi, ale najpierw sami musimy podpowiedzieć mu, jak my sami oceniamy naszą sytuację 😉

Co ważne, jest to również rozwiązanie stosunkowo tanie, sama opłata do budżetu państwa od wydania takiej interpretacji wynosi zaledwie 40 złotych.

A nawet gdyby organ nie przyznał Ci racji i wydał interpretację negatywną, służy Ci odwołanie do Sądu, które często na końcu może okazać się wielkim sukcesem. Podobnie jak w przypadku decyzji ZUS, warto również odwoływać się od ewentualnych negatywnych interpretacji. Wiem coś dobrze o tym, kiedyś osobiście udało mi się pełny sukces osiągnąć dopiero przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku Ale ważne, że się udało 🙂 Dla chętnych zostawiam linka do wyroku, tamta sprawa też akurat dotyczyła podatku VAT, choć zagadnienie było zupełnie różne od usług gastronomicznych 😉

*

Podsumowując, jeżeli świadczysz usługi gastronomiczne, prowadzisz samoobsługową restaurację lub oferujesz dania na wynos bądź realizujesz zamówienia cateringowe w ścisłym tego słowa znaczeniu – nie ma zmiłuj – nie unikniesz 8% stawki podatku VAT na oferowane przez Ciebie usługi.

Jeżeli natomiast Twoja działalność bardziej przypomina produkcję gotowych dań aniżeli świadczenie usług gastronomicznych, a dania te są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż, prawdopodobnie możesz zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku VAT.

Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, do której klasy PKWiU zaliczyć prowadzoną przez Ciebie działalność, wydaje Ci się bowiem że stanowi ona produkcję gotowych dań, ale przykładowo nie jesteś pewien czy dany sposób pakowania nie powoduje, że nie możesz jednak zastosować obniżonej stawki VAT, proponuję abyś skorzystał z możliwości, jaką stwarzają nam obowiązujące przepisy i zwrócił się do organów podatkowych o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w Twojej konkretnej sprawie. Wówczas dowiesz się, jakie jest stanowisko organów podatkowych co do możliwości stosowania przez Ciebie obniżonej, 5% stawki podatku VAT.

A jeżeli mimo wydania negatywnej dla Ciebie interpretacji nie będziesz zgadzał się ze stanowiskiem organów podatkowych masz jeszcze możliwość jego zweryfikowania przed Sądem.

A wtedy już będziesz miał pewność – niezależnie od tego czy rozstrzygnięcie będzie dla Ciebie korzystne bądź nie – jaką stawkę podatku VAT powinieneś stosować w prowadzonej przez Ciebie działalności.

Mam nadzieję, że kiedy czytasz to zdanie, wiesz już czy stosujesz prawidłową stawkę VAT oraz czy nie mógłbyś przypadkiem stosować obniżonej stawki VAT. Szczerze mam nadzieję, że kogoś z Was ten wpis doprowadzi właśnie do takiego wniosku 🙂

Także Ty pomyśl nad stosowaną przeze Ciebie stawką VAT, a ja tymczasem udaję się do pięknej Słowenii, aby przez kilka dni naładować akumulatory w słonecznych mam nadzieję Alpach Julijskich. Polecam śledzić Instagrama. Dlatego za tydzień chyba wpisu nie będzie, ale jak już wrócę, to za dwa tygodnie obiecuję wreszcie napisać Wam o organizacji konkursów na portalach społecznościowych, w końcu obiecuję Wam już to od końca zeszłego roku.

 

PS. Jeszcze jedno – pytacie mnie często czy to dobrze, kiedy Klienci domagają się od Was wpisania na fakturze zamiast usługa gastronomiczna, usługa cateringowa? Tak, moim  zdaniem to bardzo dobrze. Zawsze kiedy świadczysz usługi gastronomiczne poza restauracją, właściwą pozycją na fakturze będzie właśnie usługa cateringowa.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: