Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Kogo obowiązuje obniżona 5% stawka podatku VAT?

Marta Kosecka05 lipca 201710 komentarzy

Chciałabym poruszyć dzisiaj temat, który mnie samej wydaje się szalenie ciekawy, mimo iż będzie dotyczył podatków 🙂 Sądząc jednak po popularności wpisu na temat opodatkowania kawy, mam podstawy sądzić, że tematy podatkowe interesują dużą cześć czytelników bloga.

I powiem Ci, że bardzo mnie to cieszy, gdyż pogmatwanie z poplątaniem przepisów podatkowych w gastronomii jest ogromne, a wiedza Internetu na ten temat naprawdę niewielka.

Sprzedaż na wynos, dowóz pizzy pod same drzwi oraz popularny w ostatnich latach catering – jeszcze niedawno opodatkowane były preferencyjną 5%, stawką podatku VAT. Przy klasyfikacji swoich usług jako opodatkowanych 5% lub 8% stawką podatku VAT, lokale gastronomiczne musiały dokonać rozróżnienia czy dokonują dostawy towarów (tak jak przykładowo pizzerie) czy też wykonują usługę gastronomiczną, opodatkowaną wyższą bo 8% stawką podatku VAT.

Kłopotów było z tym co nie miara, bo przyjmowało się, że sytuacja każdego przedsiębiorcy musiała być analizowana indywidualnie, a czasem jeden szczegół decydował o tym, że dana działalność nie była uznawana za dostawę towarów. Niemniej jednak wymienione przeze mnie kategorie podmiotów – food trucki, pizzerie, wszelkie sezonowe budki gastronomiczne oferujące jedzenie na wynos oraz firmy cateringowe wypełniały definicję dostawy towarów oraz korzystały w przeważającej większości z preferencyjnej 5% stawki podatku VAT.

Ich sytuacja prawna diametralnie zmieniła się w ubiegłym roku. Mimo, iż nie zmieniły się przepisy podatkowe w tym zakresie, zmianie uległy zasady opodatkowania podatkiem VAT. Zapytasz jak to możliwe?

Otóż tak to możliwe, że Ministerstwo Finansów niespodziewanie w ubiegłym roku, wbrew dziesiątkom wydanym wcześniej na gruncie obowiązującego prawa podatkowego – polskiego oraz unijnego – interpretacjom indywidualnym, wydało interpretację ogólną z dnia 24 czerwca 2016 roku (znak PT1.050.3.2016.156), wywracającą dotychczasowe zasady opodatkowania do góry nogami.

Dosłownie – do góry nogami, o czym przekonasz się jak doczytasz ten wpis do końca 😉

W świetle zmienionej interpretacji nie ma już znaczenia, czy wykonujesz dostawę towarów czy też usługę gastronomiczną. Kluczowe za to jest zaklasyfikowanie danego towaru lub usługi według PKWiU.

Zgodnie z powyższym, 5% stawka podatku VAT, stanowiąca klasę PKWiU 10.85 obejmuje wyłącznie gotowe posiłki i dania i zgodnie z interpretacją Ministerstwa:

odnosi się do gotowych posiłków i dań i obejmuje produkcję gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań składających się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw itp.), mrożonych, w puszkach, słoikach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą, które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

Tak więc fakt przygotowania przez Ciebie lub też Twoich pracowników choćby burgera, którego Klienci wezmą następnie do ręki i zjedzą idąc, spowoduje, że taka sprzedaż opodatkowana będzie 8% stawką podatku VAT.

Cała działalność usługowa związana z zapewnianiem wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji, została przez Ministerstwo zaklasyfikowana jako działalność usługowa związana z wyżywieniem, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według 8% stawki.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi nie ma zatem znaczenia czy są to restauracje samoobsługowe, oferujące posiłki na wynos, zapewniające miejsce do siedzenia lub też nie. Jedynym decydującym kryterium jest obecnie to, czy serwowane posiłki przeznaczone są do bezpośredniej konsumpcji.

No dobrze, zapytasz mnie zatem – kto w chwili obecnej może z takiej, preferencyjnej 5% stawki skorzystać?

W zasadzie nikt.

Nowe zasady opodatkowania wyłączają z takiej możliwości pizzerie dowożące jedzenie pod sam próg naszego domu, food trucki sprzedające swoje produkty na przeróżnych festiwalach oraz eventach czy też firmy cateringowe dostarczające jedzenie do miejsca naszej pracy.

Ale jest jeszcze jedno pytanie – kto o tych zmianach w opodatkowaniu wie?

Niewiele osób. Widać to chociażby po prześledzeniu informacji, które na ten temat można znaleźć w Internecie. Zapewniam Cię, że na pierwszej stronie w wyszukiwarce pojawiają w zasadzie wyłącznie artykuły sprzed 2, 3 i więcej lat, które tej zmiany nie uwzględniają.

To co jednak jest tutaj najistotniejsze – jak możemy wyczytać z komunikatu Ministerstwa Finansów z dnia 5 czerwca 2017 roku – zaleca się, aby wszyscy restauratorzy przeanalizowali stosowaną stawkę VAT i w przypadku uznania, że dotychczas stosowana stawka jest nieprawidłowa, prawidłowo rozliczyli VAT i złożyli korektę deklaracji.

W przeciwnym bowiem wypadku – Ministerstwo informuje, że organy podatkowe będą na bieżąco weryfikować, a uzasadnionych przypadkach podejmować działania kontrolne w zakresie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT przy sprzedaży posiłków i dań gotowych przez placówki gastronomiczne.

Oprócz zeszłorocznej interpretacji ogólnej, pojawił się bowiem i nowy komunikat Ministerstwa Finansów z czerwca tego roku, przypominający o prawidłowej stawce podatku VAT w gastronomii.

Postanowiłam zatem nie tyle przypomnieć Ci o tym, ile przestrzec przez zmianą interpretacji obowiązujących przepisów i uchronić przed niemiłym zaskoczeniem w przypadku ewentualnej kontroli.

PS. Chciałam dodać zdjęcie paragonu obrazującego naliczoną stawkę VAT, ale doszłam do wniosku, że zdjęcie z pięknej Norwegii będzie zdecydowanie milsze dla oka 😉

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Elżbieta 22 listopada, 2018 o 23:05

Dobry wieczór,
Zainteresował mnie bardzo Pani blog. Od 1,5 roku prowadzę lodziarnię. Przed ustawieniem stawek VAT dostałam wytyczne co do stawek od franczyzodawcy. Lody w wafelkach i kubeczkach jednorazowych – stawka 5%, a w pucharkach szklanych – stawka 8%.
I tak sprzedaję , do dzisiaj. Jednak od 4 miesięcy mam trwającą kontrolę II US w Radomiu, który zakwestionował mi sprzedaż 5% i urzędnik powiadomił mnie, że właśnie w przyszłym tygodniu kończy kontrolę i mam do zapłaty różnicę w VAT. Wyszło tego około 5 tys. zł. Powołuje się na postanowienia ogólne MF z czerwca 2016 roku, to które Pani przytacza. To była kontrola od początku mojej działalności do końca 2017 roku. Więc teraz czekam na kolejną kontrolę za rok 2018. Dla mnie to ogromna kwota i nie wiem czy mam szansę na „walkę z urzędnikami” czy jednak powinnam sprzedawać moje lody, które robię na miejscu z mleka, śmietany i masy jajowej na VAT 8%.
Czy mogę liczyć na odpowiedź?
Pozdrawiam
Elżbieta Lis
p.s. W czasie trwania kontroli przeszłam przez większość lodziarni radomskich i wzięłam paragony – wszyscy sprzedają lody na 5%.

Odpowiedz

Marta Kosecka 3 grudnia, 2018 o 17:32

Dzień dobry Pani Elżbieto,
dziękuję za Pani komentarz.

Podejrzewam, że urzędnikom chodzi o to, że lody są wytwarzane na miejscu, nie sprzedaje Pani produktów „gotowych”. Żeby odpowiedzieć jednak dokładnie na Pani pytanie, musiałabym uzyskać od Pani więcej informacji.

W celu uzyskania szczegółowej porady zapraszam na kontakt@adwokatkosecka.pl

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

monika 20 lutego, 2019 o 15:14

ja zastanawiam sie zatem nad taka sytuacją. Prowadzę restaurację, dzie klinet moze zamówić prawie każde danie na wynos. Danie jest zapakowane próżniowo i nie nadaje się do bezpośredniej konsumpcji – wymagana jest obróbka cieplna. Jaka stawka Vat wówczas?

Odpowiedz

Marta Kosecka 25 lutego, 2019 o 17:00

Dzień dobry Pani Moniko,

myślę, że podpowiedź może znaleźć Pani we wpisie o opodatkowaniu cateringu:
https://przepisnagastronomie.pl/jak-najprostsze-wyjasnienie-nielatwej-kwestii-opodatkowania-cateringu-podatkiem-vat/

Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Odpowiedz

Sylwester 11 marca, 2019 o 20:32

Dzień dobry,

Czytałem trochę nt. zmiany podejścia MF w sprawie opodatkowania dostawy towarów jako usługi gastronomicznej, czyli zwiększeniu stawki VAT z 5% na 8%. Większość opisów dotyczy jednak restauracji, food tracków, pizzerii, stacji benzynowych itd.

Mam jednak pytanie dotyczące zakładu piekarsko-cukierniczego. Produkcja (własna) realizowana jest w zakładzie produkcyjnym, natomiast sprzedaż we własnych punktach sprzedaży detalicznej (niewielkie sklepiki oraz budki-kioski).
Czy w takiej sytuacji produkowane (w zakładzie produkcyjnym) mini pizze, pizze średnie, piczesy i zapiekanki, a później sprzedawane w sklepikach (jako produkty leżące luzem na regałach podobnie jak chleb czy bułki) powinny być opodatkowane 5% VAT czy 8% VAT. Dodam, że produkty te przy sprzedaży pakowane są ze względów higienicznych w torebki papierowe.
Jeśli odpowiedź na powyższe będzie: 5% (jak inne wyroby piekarnicze o krótkim terminie przydatności do spożycia), to pojawia się dodatkowe pytanie: jaką stawkę VAT zastosować dla tych samych produktów, w przypadku ich podgrzania w mikrofalówce? Bez jakichkolwiek innych działań: dodaniu sosu, sztućcy itd. Oczywiście również jako podgrzane pakowane są w torebki papierowe, te same które są używane przy sprzedaży tych produktów „na zimno”.

I jeszcze mam dodatkowe pytanie (wybiegające poza temat wpisu), ale może się uda odpowiedzieć. Czy w sytuacji potraktowania sprzedaży ww. produktów (mini pizze, pizze średnie, piczesy i zapiekanki) jako usługi gastronomicznej może to spowodować obowiązkowe wymienienie kas fiskalnych na nowe on-line? Wiem, że na dzień dzisiejszy mówimy o projekcie zmiany Ustawy VAT, ale nie potrafię ocenić następującego zapisu:
„Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy
zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii
w terminie:
…..2) do dnia 30 czerwca 2020 r. – do:
a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie
świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym
również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego
zakwaterowania…..”

Pytanie do Pani, czy sklepy, kioski z wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi (w tym nieszczęsne małe pizze, zapiekanki i piczesy) mogą być potraktowane jako „stacjonarne placówki gastronomiczne”.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za udzielenie odpowiedzi

Odpowiedz

Marta Kosecka 13 marca, 2019 o 13:47

Dzień dobry Panie Sylwestrze,

odpowiedź na zadane przez Pana pytania wymagana dokonania analizy i udzielenia indywidualnej porady prawnej. Zachęcam do kontaktu na maila kontakt@adwokatkosecka.pl

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Jolanta 3 kwietnia, 2019 o 12:44

Witam,

Mam pytanie dotyczące franczyzobiorców znanej sieci fast-foodów. Do czasu wydania interpretacji ogólnej naliczali 8% stawkę VAT na podstawie interpretacji indywidualnej wydanej Korporacji. Interpretacja ogólna wydana przez Ministra Finansów w czerwcu 2016 roku została wydana ze względu na mnóstwo rozbieżności i niejasności w ocenie stanu faktycznego w wielu toczących się postępowaniach karno -skarbowych. Od momentu wydania Interpretacji Ogólnej franczyzobiorcy zaczęli naliczać 8% stawkę VAT.
W wyniku kolejnych kontroli skarbowych ( jedna z nich zakończyła się wyrokiem NSA) większość franczyzobiorców prowadzących identyczną działalność gospodarczą( ale nie wszyscy SIC!) otrzymało pisma z koniecznością dokonania korekty za 5 ostatnich lat . Korekta obejmuje odsetki. Stąd też moje pytanie : dlaczego działający w dobrej wierze wnioskodawca ma płacić odsetki skoro kwestia wysokości stawki VAT była na tyle nieprecyzyjnie ustalona, iż wymagała dopiero wydania Interpretacji Ogólnej? Czyż prawo podatkowe nie powinno działać na korzyść podatnika/przedsiębiorcy?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź,

Odpowiedz

Marta Kosecka 5 kwietnia, 2019 o 02:25

Pani Jolanto,
aby udzielić Pani pełnej odpowiedzi na zadane pytanie z pewnością musiałabym poznać więcej szczegółów – z Pani opisu wnioskuję, iż poszczególni franczyzobiorcy nie byli chronieni indywidualnymi interpretacjami podatkowymi, ale raczej korzystali jedynie ze wskazówki franczyzodawcy, jaką była wydana na jego rzecz interpretacja.

Być może ta część franczyzobiorców, która takich późniejszych wezwań nie otrzymała wystąpiła samodzielnie o wydanie indywidualnej interpretacji, być może jest to zależne od właściwości miejscowej US – niestety, nie od dziś wiadomo, że ich linia orzecznicza często nie jest jednolita.

Ostatecznie, jeżeli faktycznie by tak było, że wszyscy franczyzobiorcy znajdowali się w identycznej sytuacji stanowi to doskonały argument, który można podnosić w trakcie toczącego się postępowania. Na zarzucie (nie)równości wobec prawa, udało się już wygrać niejedno postępowanie!

Wspominała Pani o wyroku NSA, być może jego treść mogłaby być pewną wskazówką do ustalenia, dlaczego wobec franczyzobiorców działających w tych samych warunkach zastosowanie znalazły tak odmienne praktyki US.

W każdym razie, jeżeli zechciałaby Pani przekazać mi więcej szczegółów i poznać moją odpowiedź na zadane pytanie w formie indywidualnej porady prawnej, zachęcam do kontaktu na maila: kontakt@adwokatkosecka.pl

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Jolanta 7 kwietnia, 2019 o 16:20

Pani Marto,

Witam i bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Najpewniej skontaktuję się z panią mailowo!

pozdrawiam w ten piękny słoneczny dzień,

Jolanta

Odpowiedz

Barbara 3 lipca, 2019 o 12:59

witam,
Proszę mi wyjaśnić czy firmy, które mają automaty, i w nich sprzedają różnorodne produkty, w tym kanapki nie będą mogly skorzystać ze stawki 5 %.
Nie przygotowujemy posiłku, kupujemy od firmy gastronomicznej, i traktujemy go jako towar, wsadzając do maszyn.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: