Jak to w końcu jest z tym opodatkowaniem napiwków?

Marta Kosecka07 listopada 2017Komentarze (1)

Napiwki to jeden z najgorętszych tematów w gastronomii. Co jakiś czas przez różne gastronomiczne fora internetowe przetacza się dyskusja o tym, czy napiwki powinny być obowiązkowe czy też nie, czy podlegają opodatkowaniu czy wręcz przeciwnie.

Zdania zwykle są niezwykle podzielone.

Także ostatnio na jednej z grup gastronomicznych rozwinęła się ożywiona dyskusja na temat tego, w jaki sposób w poszczególnych restauracjach rozliczane są napiwki. Pojawiały się więc głosy, że są po prostu płacone bezpośrednio obsłudze i pracodawca nie na z  nimi nic wspólnego, ale także że są zbierane do wspólnej puli, a następnie dzielone pomiędzy pracowników, jedni pisali, że są obciążani podatkiem, inni że pracodawca wypłaca im napiwki i bierze podatki na siebie, a oni nie mają już nic więcej z tym wspólnego. Jak widać, ile ludzi, tyle zdań.

W Polsce w odróżnieniu od wielu innych krajów, takich jak na przykład Włochy czy Francja, standardowo do rachunku w restauracji nie dolicza się napiwków. Ale wiem też, że duża część z Was chciałaby ten zwyczaj zmienić. Ale czy to, że napiwki są standardowo doliczane do paragonu fiskalnego nie wpłynie w jakiś sposób na zasady ich opodatkowania? O tym poniżej.

Nie będę Wam pisała o tym czy napiwki powinny być czy też nie, bo to kwestia strategii oraz marketingu. Ale z napiwkami wiąże się co najmniej jedna kwestia prawnicza, która moim zdaniem wymaga wyjaśnienia.

Oczywiście, że podatki 🙂

Bo ja podatki bardzo lubię, o czym możecie przekonać się w artykułach o problematycznym opodatkowaniu kawy, obowiązywaniu obniżonej 5% stawki VAT czy słynnej już na blogu sprzedaży w zestawach. A i wpisy podatkowe są przez Was bardzo chętnie czytane.

Na pierwszy ogień pójdzie podatek VAT.

Czy zatem napiwek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Odpowiem tak: jak to w podatkach bywa – to zależy.

A zależy od tego, czy napiwek stanowi opłatę za serwis, standardowo doliczaną w danej restauracji do rachunku, która stanowi osobną pozycję na paragonie fiskalnym czy też napiwek ma charakter zupełnie dobrowolnego świadczenia, które zadowolony z obsługi kelnerskiej Gość zostawia przy zapłacie rachunku.

W pierwszym przypadku, skoro napiwek stanowi osobną pozycję na paragonie kelnerskim, a więc jest elementem ceny, podlega on oczywiście opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Jeżeli zaś Twoi Goście zostawiają napiwek dla obsługi nie dlatego, że doliczasz im to do serwisu, ale dlatego, że chcą w ten sposób podziękować za miłą i dobrą obsługę, taki napiwek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Sytuacja z VAT-em wydaje się więc prosta i klarowna, a jak jest z podatkiem dochodowym?

Co do tego, że napiwki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wątpliwości nie ma chyba nikt. Jednak ze względu na formę wręczenia napiwku, może on stanowić przychód z różnych źródeł.

Jeżeli zatem:

  1. napiwki są otrzymywane poprzez płatności kartą płatniczą, są wrzucane do wspólnej puli i następnie dzielone w równych częściach na wszystkich współpracowników lub też stanowią opłatę serwisową doliczoną do rachunku, a pracodawca jako pośrednik uczestniczy w podziale tych środków – stanowią one przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT,
  2. napiwki są wręczane przez Gości bezpośrednio do rąk obsługi, a pracodawca w żaden sposób nie pośredniczy w podziale tych środków – nie mogą one zostać uznane za przychód ze stosunku pracy i są kwalifikowane jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

No dobrze, ale powiesz mi: „Jestem restauratorem, to nie mój problem, w jaki sposób moi pracownicy opodatkują sobie otrzymane napiwki”. Nie do końca tak jest. Również na Tobie jako pracodawcy ciążą określone obowiązki związane z prawidłowym rozliczeniem i opodatkowaniem napiwków. I tak:

  1. w przypadku napiwków zakwalifikowanych  jako przychód ze stosunku pracy, są one opodatkowane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie – jako pracodawca masz obowiązek pobrania zaliczek i przekazywania pracownikom imiennych informacji PIT-11,
  2. w przypadku napiwków stanowiących przychody z innych źródeł – nie musisz pobierać podatku i wpłacać zaliczek, Twoim obowiązkiem jest jedynie wystawienie imiennej informacji PIT-8C o uzyskanych przez pracowników dochodach z innych źródeł (jeżeli napiwki w Twojej restauracji są ewidencjonowane, jeżeli natomiast napiwki wręczane bezpośrednio obsłudze nie są nigdzie spisywane, z powodu braku danych – nie będziesz mieć nawet fizycznej możliwości sporządzenia informacji PIT-8C).

Co więcej i co bardzo ważne – pamiętaj, że napiwki uznane za przychód ze stosunku pracy uwzględnia się w podstawie wymiaru składek na ZUS.

A co jeżeli jesteś kelnerem i też zaglądasz na bloga? Jakie są Twoje obowiązki?

Jeżeli w myśl powyższego napiwki stanowią dla Ciebie przychód ze stosunku pracy, obowiązek ich rozliczenia z fiskusem spada niejako na pracodawcę, a Ty nie musisz podejmować żadnych szczególnych czynności, jeżeli natomiast napiwki stanowią dla Ciebie przychody pochodzące z innych źródeł rozliczasz się sam, uwzględniając je w składanym rocznym zeznaniu podatkowym.

Takie są ogólne i aktualne zasady opodatkowania napiwków podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym w Polsce.

Podkreślam, że aktualne gdyż w podatkach nigdy nie wiadomo, kiedy interpretacja ulegnie zmianie 😉

PS. Mam nadzieję, że już zdążyliście odsłuchać moje i Kacpra Skoczylasa rozmowy na tematy prawne w gastronomii. Jeżeli nie, w dalszym ciągu gorąco Cię do tego zachęcam – myślę, że to nie będzie zmarnowany czas! 🙂

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Beata Czerwiec 4, 2018 o 15:33

Dzień dobry, dziękuję za ten wpis o napiwkach 🙂 Rozwiał kilka moich wątpliwości. Nurtuje mnie jeszcze jedno jaką stawką podatku ma być opodatkowany napiwek, który stanowi opłatę za serwis, standardowo doliczany w danej restauracji do rachunku np. 10 % wartości rachunku przy stoliku od 10 osób? I jeszcze jedno jeżeli ja opłacam z tego napiwku VAT i podatek dochodowy to ile mam przekazać do przychodu pracownika z tyt. tego napiwku ? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Beata Dobrzańska

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: