Kogo obowiązuje obniżona 5% stawka podatku VAT?

Marta Kosecka05 lipca 2017Komentarze (0)

Chciałabym poruszyć dzisiaj temat, który mnie samej wydaje się szalenie ciekawy, mimo iż będzie dotyczył podatków 🙂 Sądząc jednak po popularności wpisu na temat opodatkowania kawy, mam podstawy sądzić, że tematy podatkowe interesują dużą cześć czytelników bloga.

I powiem Ci, że bardzo mnie to cieszy, gdyż pogmatwanie z poplątaniem przepisów podatkowych w gastronomii jest ogromne, a wiedza Internetu na ten temat naprawdę niewielka.

Sprzedaż na wynos, dowóz pizzy pod same drzwi oraz popularny w ostatnich latach catering – jeszcze niedawno opodatkowane były preferencyjną 5%, stawką podatku VAT. Przy klasyfikacji swoich usług jako opodatkowanych 5% lub 8% stawką podatku VAT, lokale gastronomiczne musiały dokonać rozróżnienia czy dokonują dostawy towarów (tak jak przykładowo pizzerie) czy też wykonują usługę gastronomiczną, opodatkowaną wyższą bo 8% stawką podatku VAT.

Kłopotów było z tym co nie miara, bo przyjmowało się, że sytuacja każdego przedsiębiorcy musiała być analizowana indywidualnie, a czasem jeden szczegół decydował o tym, że dana działalność nie była uznawana za dostawę towarów. Niemniej jednak wymienione przeze mnie kategorie podmiotów – food trucki, pizzerie, wszelkie sezonowe budki gastronomiczne oferujące jedzenie na wynos oraz firmy cateringowe wypełniały definicję dostawy towarów oraz korzystały w przeważającej większości z preferencyjnej 5% stawki podatku VAT.

Ich sytuacja prawna diametralnie zmieniła się w ubiegłym roku. Mimo, iż nie zmieniły się przepisy podatkowe w tym zakresie, zmianie uległy zasady opodatkowania podatkiem VAT. Zapytasz jak to możliwe?

Otóż tak to możliwe, że Ministerstwo Finansów niespodziewanie w ubiegłym roku, wbrew dziesiątkom wydanym wcześniej na gruncie obowiązującego prawa podatkowego – polskiego oraz unijnego – interpretacjom indywidualnym, wydało interpretację ogólną z dnia 24 czerwca 2016 roku (znak PT1.050.3.2016.156), wywracającą dotychczasowe zasady opodatkowania do góry nogami.

Dosłownie – do góry nogami, o czym przekonasz się jak doczytasz ten wpis do końca 😉

W świetle zmienionej interpretacji nie ma już znaczenia, czy wykonujesz dostawę towarów czy też usługę gastronomiczną. Kluczowe za to jest zaklasyfikowanie danego towaru lub usługi według PKWiU.

Zgodnie z powyższym, 5% stawka podatku VAT, stanowiąca klasę PKWiU 10.85 obejmuje wyłącznie gotowe posiłki i dania i zgodnie z interpretacją Ministerstwa:

odnosi się do gotowych posiłków i dań i obejmuje produkcję gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań składających się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw itp.), mrożonych, w puszkach, słoikach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą, które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

Tak więc fakt przygotowania przez Ciebie lub też Twoich pracowników choćby burgera, którego Klienci wezmą następnie do ręki i zjedzą idąc, spowoduje, że taka sprzedaż opodatkowana będzie 8% stawką podatku VAT.

Cała działalność usługowa związana z zapewnianiem wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji, została przez Ministerstwo zaklasyfikowana jako działalność usługowa związana z wyżywieniem, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według 8% stawki.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi nie ma zatem znaczenia czy są to restauracje samoobsługowe, oferujące posiłki na wynos, zapewniające miejsce do siedzenia lub też nie. Jedynym decydującym kryterium jest obecnie to, czy serwowane posiłki przeznaczone są do bezpośredniej konsumpcji.

No dobrze, zapytasz mnie zatem – kto w chwili obecnej może z takiej, preferencyjnej 5% stawki skorzystać?

W zasadzie nikt.

Nowe zasady opodatkowania wyłączają z takiej możliwości pizzerie dowożące jedzenie pod sam próg naszego domu, food trucki sprzedające swoje produkty na przeróżnych festiwalach oraz eventach czy też firmy cateringowe dostarczające jedzenie do miejsca naszej pracy.

Ale jest jeszcze jedno pytanie – kto o tych zmianach w opodatkowaniu wie?

Niewiele osób. Widać to chociażby po prześledzeniu informacji, które na ten temat można znaleźć w Internecie. Zapewniam Cię, że na pierwszej stronie w wyszukiwarce pojawiają w zasadzie wyłącznie artykuły sprzed 2, 3 i więcej lat, które tej zmiany nie uwzględniają.

To co jednak jest tutaj najistotniejsze – jak możemy wyczytać z komunikatu Ministerstwa Finansów z dnia 5 czerwca 2017 roku – zaleca się, aby wszyscy restauratorzy przeanalizowali stosowaną stawkę VAT i w przypadku uznania, że dotychczas stosowana stawka jest nieprawidłowa, prawidłowo rozliczyli VAT i złożyli korektę deklaracji.

W przeciwnym bowiem wypadku – Ministerstwo informuje, że organy podatkowe będą na bieżąco weryfikować, a uzasadnionych przypadkach podejmować działania kontrolne w zakresie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT przy sprzedaży posiłków i dań gotowych przez placówki gastronomiczne.

Oprócz zeszłorocznej interpretacji ogólnej, pojawił się bowiem i nowy komunikat Ministerstwa Finansów z czerwca tego roku, przypominający o prawidłowej stawce podatku VAT w gastronomii.

Postanowiłam zatem nie tyle przypomnieć Ci o tym, ile przestrzec przez zmianą interpretacji obowiązujących przepisów i uchronić przed niemiłym zaskoczeniem w przypadku ewentualnej kontroli.

PS. Chciałam dodać zdjęcie paragonu obrazującego naliczoną stawkę VAT, ale doszłam do wniosku, że zdjęcie z pięknej Norwegii będzie zdecydowanie milsze dla oka 😉

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: