W poście o obowiązku podawania składu potraw wspominałam Ci, że wykaz substancji i alergenów, które powinny być zamieszczone w menu w opisie dania zawierającego dany alergen można znaleźć w załączniku nr II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej liście umieszczonych tam 14 alergenów.
Wyliczenie rozpoczynają zboża zawierające gluten (pszenica, orkisz, żyto, jęczmień, owies, a także ich odmiany hybrydowe).
W dalszej kolejności wymienia się skorupiaki, jaja, ryby, orzeszki ziemne (arachidowe), soję, mleko, orzechy (a więc migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia oraz orzechy Queensland), seler, gorczycę, nasiona sezamu oraz dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/l w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców.
Listę zamykają łubin oraz mięczaki.
Dodatkowo, za alergeny uważane są również produkty pochodne wyżej wymienionych składników. Produkty pochodne, a więc produkty powstałe po dalszym przetworzeniu produktów pierwotnych. Przykładowo – produktem pochodnym mleka będzie masło oraz maślanka.
Jeżeli się zastanawiasz, którą nazwę alergennego podać w składzie potraw – czy ma to być gluten czy też konkretne zboże, już Ci odpowiadam – powinna to być nazwa konkretnego zboża.
Co ważne, kluczowe jest tutaj również stosowanie odpowiednich praktyk higienicznych w Twojej kuchni. Pamiętajmy, że mąka strasznie pyli, a grill na którym smażymy rybę musi zostać dokładnie oczyszczony zanim zaczniemy smażyć na nim mięso dla osoby na ryby uczulonej.
PS. Wiesz, że w Polsce najczęściej objawy alergiczne wywoływane są przez białka jaja, mleko, białka pszenicy oraz ryby?
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry. Czy mogłabym prosić o podstawę prawną tych regulacji? I czy jest obowiązek podawania gramatury posiłków (+podstawa prawna)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
oczywiście. W zakresie alergenów jest to § 19 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 roku w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2015 roku, poz. 29), zaś w zakresie gramatury potraw – § 9 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 roku w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług (Dz. U. z 2015 roku, poz. 2121).
Pozdrawiam serdecznie! 🙂