Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Pokaż restauratorze, co masz w środku – czyli o obowiązku podawania składu potraw oraz alergenów słów kilka.

Marta Kosecka17 marca 2017Komentarze (0)

Długo zastanawiałam się o czym ma być ten pierwszy post. Mam całą listę pomysłów na kolejne posty, ale na temat tego pierwszego jakoś nie mogłam zdecydować 😉

Po długim namyśle postanowiłam poruszyć temat, który nie tylko nie we wszystkich punktach gastronomicznych znalazł już zastosowanie, ale co którego dość szeroka grupa przedsiębiorców z branży w ogóle nie ma świadomości ciążących na nich obowiązków.

Mam tu na myśli oczywiście obowiązek podawania pełnego składu potraw wraz z wyróżnionymi w nim alergenami.

No dobrze, słysząc o takim obowiązku z pewnością już na wstępie zapytasz, w jaki sposób prawidłowo zrealizować ten obowiązek.

Już Ci odpowiadam! Po pierwsze – informacja o produktach i alergenach musi być udostępniona Gościom w formie pisemnej. Obsługa może oczywiście przy składaniu zamówienia informować o składzie i alergenach, co więcej – zawsze pewnie będzie to mile widziane! 🙂 Ale takie ustne informowanie nie zastąpi pisemnego wykazu.

Co ważne musisz pamiętać, że substancje lub produkty powodujące alergię powinny być wyróżnione na tle reszty wykazu składników – możemy to zrobić za pomocą czcionki, zastosowania innego stylu lub użycia innego koloru tła.

Możesz wprowadzić te informacje bezpośrednio do karty, możesz również przygotować osobną kartę z wykazem alergenów – niemniej zawsze Gość powinien otrzymywać taki wykaz łącznie z menu – nie powinien być zmuszony o jego dopominanie się u obsługi. Modne stało się w kartach menu oznaczanie alergenów za pomocą ikon.

Wykaz substancji lub alergenów stanowi załącznik nr II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011. Obejmuje on 14 pozycji – m. in. zboża zawierające gluten, skorupiaki, jaja, ryby orzeszki ziemne oraz migdały, orzechy laskowe, włoskie czy pistacje, a także produkty pochodne tych produktów.

No dobrze, a teraz jedno zdanie o konsekwencjach niezastosowania się do obowiązujących przepisów. Inspekcja handlowa ma bowiem możliwość dokonania kontroli w prowadzonym przez Ciebie punkcie gastronomicznym, a w przypadku dowiedzenia, że nie stosujesz się do nałożonych na Ciebie obowiązków – ukarania Cię karą pieniężną.

Co prawda, kontrolerzy w pierwszym kroku zazwyczaj kończą na upomnieniu, nie nakładając na przedsiębiorcę kary pieniężnej, ale wydaje się, że zastosowanie się do powyższego obowiązku wszystkim wyjdzie na dobre, zarówno tobie Drogi Restauratorze, jak i Twoim Gościom – alergie to plaga naszych czasów. Nie znając dokładnego składu potraw i występujących w nim alergenów naprawdę wielu Gości stoi przed trudnym wyborem zamówienia dania z menu.

Starałam się powyżej zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze aspekty obowiązku podawania składu potraw oraz występujących w nim alergenów. Temat ten jest oczywiście o wiele szerszy i zapewne jeszcze wielokrotnie będę na tym blogu do niego wracała! 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: