Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

O zakazie palenia w lokalach gastronomicznych słów kilka.

Marta Kosecka22 sierpnia 20174 komentarze

W dzisiejszym wpisie powrócimy do tematu używek 😉 Lato powoli zmierza ku końcowi, a jak wiadomo zima to ciężki czas przed palaczami, zwłaszcza tymi, którzy jako goście restauracji zmuszeni są w trakcie spędzania miłego wieczoru zmierzyć się z kilkustopniowym mrozem, padającym śniegiem oraz zimnym wiatrem, czekającymi na nich na zewnątrz ciepłej i przytulnej restauracji.

Jeszcze kilka lat temu widok gości delektujących się nie tylko pysznym jedzeniem, ale także palących papierosa w trakcie ożywionej dyskusji przy stoliku nikogo nie dziwił. Dlatego wprowadzenie ustawowego zakazu palenia w miejscach publicznych, obowiązującego w Polsce od jesieni 2010 roku był prawdziwą rewolucją dla branży gastronomicznej, zwłaszcza dla miejsc nastawionych na spożywanie alkoholu, wszelkich pubów, barów, klubów i dyskotek.

Tematy związane zarówno z alkoholem, jak i papierosami są bardzo istotne dla branży gastronomicznej, co pokazuje chociażby popularność na blogu artykułu dotyczącego maksymalnej ceny detalicznej na papierosy czy też obalającego mit koncesji na alkohol. Dlatego też dziś postanowiłam napisać dla Ciebie kilka słów o obowiązującym zakazie palenia.

To, że obowiązuje wszyscy wiedzą. A co z e-papierosami?  Z jakimi wiąże się to obowiązkami dla Ciebie jako właściciela restauracji? Jak wygląda kwestia utworzenia sali dla palących? Czy można palić w ogródkach letnich?

Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

A co z e-papierosami?

Niemalże od roku, w lokalach gastronomicznych zabronione jest również palenie papierosów elektronicznych. Zostały one tym samym zrównane pod względem nałożonych ograniczeń na palaczy z papierosami tradycyjnymi.

W związku z tą zmianą, rozszerzeniu i zmianie uległy również obowiązki informacyjne nałożone na właścicieli lokali gastronomicznych, choć z moich obserwacji wynika, iż póki co tylko część z nich zmiany te zauważyła i wdrożyła w życie.

Jako właściciel restauracji masz zatem obowiązek umieścić w widocznym miejscu odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia. Przepisy ustawy nie wskazują jednoznacznie jak taka informacja powinna brzmieć i wyglądać, ale z pomocą właścicielom restauracji przyszedł w tym względzie Główny Inspektor Sanitarny, który zaprojektował nowe wzory znaków zakazu palenia, które widoczne są na poniższym zdjęciu.

Palarnie i sale konsumpcyjne dla palących.

Jeżeli jednak, będąc właścicielem restauracji chcesz zapewnić swoim gościom możliwość palenia, masz rzecz jasna takie prawo. Możesz utworzyć palarnię lub specjalną salę dla palących. Potrzebujesz tylko w swojej restauracji dodatkowego zamkniętego pomieszczenia, wyposażonego w wentylację zapewniającą to, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Co istotne, jeżeli tworzysz salę konsumpcyjną dla palących lub palarnię, dostęp do tej sali musi być zapewniony z sali ogólnej, objętej zakazem palenia, a nie na odwrót. Nie możesz zatem, jak uczynił to jeden z właścicieli restauracji, sali głównej oznaczyć jako sali dla palących, zaś sali dla niepalących wydzielić za tym pomieszczeniem, zmuszając tym samym osoby niepalące do przechodzenia przez salę dla palaczy.

I wreszcie, ostatnia bardzo ważna rzecz związana z zakazem palenia w lokalach gastronomicznych. Możliwość palenia w ogródkach letnich, piwnych, kawiarnianych..

Kwestia ta od początku obowiązywania zakazu palenia budzi wiele emocji i ma tylu zwolenników, co przeciwników. Pomijając kwestie światopoglądowe. Jak wygląda to od strony prawnej?

Co do zasady – w ogródkach letnich palić można. Ogródki te, jako iż nie stanowią samego lokalu i nie są pomieszczeniami, nie podlegają pod zapisy ustawy zakazującej palenia wyrobów tytoniowych w lokalach gastronomicznych.

W tym wypadku wszystko jednak zależy od właściciela restauracji. Może on oczywiście zakaz taki wprowadzić.

W tym wypadku jest jednak odwrotnie aniżeli w przypadku samej restauracji.

W restauracji co do zasady palić bowiem nie wolno (z wyjątkami określonymi w ustawie), w ogródkach letnich co do zasady palić zaś wolno, z tym, że właściciel restauracji ma prawo do rozszerzenia ustawowego zakazu również na będący jego własnością ogródek).

Mimo tego, iż jak pisałam na początku tego wpisu, wprowadzenie pod koniec 2010 roku zakazu palenia w lokalach gastronomicznych stanowiło prawdziwą rewolucję w branży gastronomicznej, dziś – po niemal 7 latach jego obowiązywania wydaje się, że usatysfakcjonowani mogą czuć się zarówno przeciwnicy palenia, jak i przeciwnicy zakazu.

A dla Ciebie – jako właściciela restauracji, pozostaje tylko przestrzegać kilku podstawowych obowiązków i palący problem z głowy 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Program 26 września, 2017 o 21:56

W lokalach gastronomicznych nie powinno się palić. Każdy dobry lokal powinien wprowadzić zakaz palenia, nawet w pobliżu lokalu 🙂

Odpowiedz

Filip 28 sierpnia, 2018 o 11:42

Ja uważam że takie rzeczy nie powinny być prawnie regulowane. Lokal stanowi prywatną własność właściciela! Jeżeli komuś przeszkadża dym to niech poprostu do takiego lokalu, w którym się pali nie przychodzi proste. I odwrotnie jak właściciel ma ochotę nie zrobi zakaz nawet przed wejściem do ogródka. Ważne żeby mieć możliwość wyboru. Prawo nie powinno być opresyjne.

Odpowiedz

Anna 13 listopada, 2018 o 18:04

Prawo zezwala na palenie papierosów w ogródkach restauracyjnych, nie zwracając uwagi na osoby niepalące, a mieszkające tuż nad tymi ogródkami. U mnie w bloku jest jeden lokal gastronomiczny, nad którym są mieszkania, z czego dwa mają jedynie okna nad ogródkiem piwnym. Proszę sobie wyobrazić, jaki koszmar przechodzą mieszkańcy, którzy nie mają możliwości wywietrzenia mieszkania.

Odpowiedz

Maria 17 maja, 2019 o 16:52

A co z ogródkami które znajdują się pod okami mieszkań. Restauracja jest w budynku mieszkalnym, którego balkony i okna wychodza na ogródek gdzie w lecie pali się papierosy do 2, 3 w nocy. Nie można normalnie w domu wysiedzieć, bo cały smród papierosów wali do mieszkań. Co z tym zrobić? Jakiś pomysł ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: