Natchniona pogodą za oknem postanowiłam trochę zmienić temat i napisać post zdecydowanie wiosenny! 🙂
Do tematu, który poruszałam ostatnio, a więc książeczek sanepidowskich, kontroli i konsekwencji braku rozporządzenia Ministra Zdrowia na pewno jeszcze wrócę, bo to temat bardzo ważny. Pokazał mi to także duży odzew z Waszej strony po ostatnim artykule.
Tymczasem przenieśmy się na skąpaną w słońcu starówkę albo nadmorski deptak.
Tak, tak, rzecz będzie o ogródkach letnich właśnie! 🙂
Tematów związanych z ogródkami letnimi – kawiarnianymi czy restauracyjnymi jest bez liku, dlatego z całą pewnością poświęcę im przynajmniej kilka postów, ale zacznijmy od początku, czyli od zezwolenia.
Jeżeli chcesz zająć pod swój ogródek kawałek jezdni czy też chodnika – pamiętaj – wniosek o wydanie zezwolenia należy zawsze złożyć przed zajęciem pasa drogowego, nigdy na odwrót. To niezwykle ważne, bo za takie zajęcie bez posiadania odpowiedniego zezwolenia, zarządca drogi wymierza karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotności należnej opłaty.
Sama opłata zaś jest różna w różnych miastach, jednak nie może przekroczyć kwoty 10 zł za metr kwadratowy za jeden dzień użytkowania.
Do kogo zatem należy zgłosić stosowny wniosek?
Najogólniej mówiąc, zezwolenie na zajęcie terenu pod ogródek letni wydaje zarządca terenu, na którym chcemy taki ogródek zlokalizować.
Jeżeli zatem Twój ogródek ma stanąć w pasie drogi publicznej (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej), organem właściwym dla wydania decyzji będzie odpowiednio GDDKiA, zarząd województwa, zarząd powiatu oraz wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Jest w tym zakresie jeden ważny wyłom – w miastach na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem dróg krajowych i autostrad, jest prezydent miasta.
Jeżeli więc Twój ogródek ma stanąć przykładowo w Gdańsku, Warszawie, ale też Grudziądzu, Rybniku czy Koninie – wniosek powinieneś złożyć do prezydenta miasta.
Wymagania odnośnie tego, co powinien zawierać wniosek oraz jakie dołączyć do niego załączniki, zawiera stosowne rozporządzenie Rady Ministrów. Nie ma jednak sensu, abym szpikowała Cię tutaj tymi informacjami. Wszystkie urzędy miast oraz gmin, na których strony zajrzałam przygotowując ten artykuł, mają na swoich stronach internetowych opis całej procedury oraz właściwe wnioski do pobrania.
Jeżeli natomiast Twój ogródek ma stanąć poza pasem drogowym, niezależnie od tego czy będą to tereny miejskie czy też tereny prywatne, wymagana będzie zgoda zarządcy bądź właściciela tego terenu.
***
Pamiętaj również o dwóch niezwykle istotnych rzeczach.
Po pierwsze, przepisy dotyczące ochrony zabytków przewidują, że zlokalizowanie ogródka letniego na terenie objętym ochroną konserwatorską wymaga uzyskania uprzedniej zgody właściwego konserwatora zabytków.
Co więcej, dbając o wygląd przestrzeni publicznej, wiele urzędów miast i gmin wymaga również, by składając wniosek o wydanie zezwolenia przedstawić pisemne uzgodnienie odnośnie planowanego wyglądu ogródka letniego, dokonane z odpowiednim działem urzędu miasta czy gminy zajmującym się estetyką w przestrzeni publicznej.
Po drugie, posiadane przez Ciebie zezwolenie na sprzedaż alkoholu powinno obejmować również teren ogródka letniego. Jeżeli więc obecnie posiadasz zezwolenie na sprzedaż alkoholu tylko wewnątrz restauracji lub kawiarni, musisz poszerzyć je o teren przyległego ogródka. Nie oznacza to, że musisz uzyskać nowe, odrębne zezwolenie. Ale powinieneś poinformować o zmianie faktycznej w postaci rozszerzenia sprzedaży także na teren przyległego ogródka letniego.
Ale temat alkoholu to temat rzeka i niedługo z pewnością zostanie mu poświęcony odrębny post.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }