Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych i opłaty za korzystanie z zezwolenia.

Marta Kosecka17 stycznia 20182 komentarze

Bardzo fantazyjny tytuł, wiem 🙂

A tak na poważnie, to postanowiłam dzisiejszy wpis nazwać jak najprościej, tak żebyś od razu wiedział o co chodzi i żeby w łatwy sposób zwracał on Twoją uwagę.

Nieubłaganie mija bowiem powoli coroczny termin na składanie oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim oraz zbliża się czas wnoszenia opłat za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu w roku następnym.

Większość z Was pewnie z tego obowiązku zdaje sobie sprawę, przypominam Wam więc tylko, gdyby w tej codziennej bieganinie umknął Wam ten obowiązek.

Być może są tu jednak osoby, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z gastronomią, w tym ze sprzedażą napojów alkoholowych i są zainteresowane dowiedzeniem się, z jakimi obowiązkami po stronie restauratorów wiąże się posiadanie zezwolenia na  sprzedaż alkoholu. I to właśnie również dla Was jest dzisiejszy wpis.

Dobra, bo coś bez końca przeciągam wstęp.

Informacja dnia jest taka – jeżeli posiadasz zezwolenie na sprzedaż alkoholu, do środy 31 stycznia 2018 roku powinieneś złożyć w swoim Urzędzie Miasta lub Gminy oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim, przy czym wartość tę należy obliczać odrębnie dla każdego z rodzajów napojów alkoholowych.

Dlaczego? Dlatego, że wyróżniamy 3 rodzaje zezwoleń i tak dla każdego z nich regulacja jest odrębna i liczymy też odrębnie.

Pamiętaj również, że wartość sprzedaży to kwota należna sprzedawcy za sprzedane napoje alkoholowe, z uwzględnieniem podatku VAT oraz podatku akcyzowego.

Od wartości wskazanych w oświadczeniu zależała zaś będzie opłata roczna, którą będziesz zobowiązany wnieść w zamian za możliwość korzystania z zezwolenia. W jaki jednak sposób obrót wpływa na wartość opłaty?

Jeżeli roczna sprzedaż w roku poprzednim przekroczyła:

  1. 37.500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa – opłata stanowi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży,
  2. 37.500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) – opłata stanowi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży,
  3. 77.000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu – opłata stanowi 2,7% ogólnej wartości sprzedaży.

Jeżeli wartości tych nie przekroczysz, wnosisz tylko opłatę podstawową w wysokości:

  1. 525 zł za sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa.
  2. 525  zł za sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 % do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
  3. 2.100 zł za sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.

Wiesz już, ile musisz zapłacić. Ale w jakim terminie?

Jeżeli Twoje zezwolenie na sprzedaż alkoholu będzie ważne przez cały rok kalendarzowy, masz wybór – możesz wnieść opłatę jednorazowo (do 31. stycznia) bądź w trzech równych ratach (płatnych do 31. stycznia, 30. maja i 30 września).

Jeżeli natomiast Twoje zezwolenie na sprzedaż alkoholu straci ważność w ciągu roku kalendarzowego, powinieneś wnieść opłatę jednorazowo – do 31. stycznia – w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności zezwolenia.

A co jeżeli nie zdążę? Albo zapomnę o złożeniu oświadczenia bądź wpłacie kolejnej raty?

Sama pamiętam jak jedna z moich Klientek z przerażeniem odkryła na początku lutego, że na śmierć zapomniała o złożeniu oświadczenia.

Spokojnie, możesz jeszcze naprawić swój błąd. Wystarczy, że w terminie kolejnych 30 dni – odpowiednio – złożysz oświadczenie i wniesiesz należną opłatę lub wniesiesz kolejną ratę opłaty, przy czy w każdym tym przypadku musisz powiększyć opłatę czy też ratę o 30% w stosunku do jej podstawowej wysokości. Taka mała sankcja dla spóźnialskich 😉 Jeżeli natomiast tego nie zrobisz Twoje zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygaśnie, a kolejny wniosek o jego wydanie będziesz mógł złożyć dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.

Gdyby natomiast kusiło Cię zaniżenie wartości sprzedaży i przedstawienie w oświadczeniu danych nieprawdziwych, musisz liczyć się z tym, że jeżeli prawda wyjdzie na jaw (a w przypadku ewentualnej kontroli jej wykrycie nie będzie specjalnie trudne), Twoje zezwolenie zostanie cofnięte, a kolejny wniosek o jego wydanie będziesz mógł złożyć dopiero po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.

Trochę na koniec postraszyłam. Ale to wyłącznie dla Waszego dobra, bo kombinowanie na wartości sprzedanego alkoholu, rzadko okazuje się opłacalne, o wiele częściej zaś przynosi katastrofalne wręcz skutki. Także – szczerze nie polecam takiego rozwiązania 🙂

PS. A dodatkowo odsyłam Cię dziś, do kolejnego artykułu mojego autorstwa, który ukazał się w ubiegłym tygodniu w miesięczniku Szef Kuchni Gastronomicznej. Po franczyzie, przyszła kolej na opisanie funkcjonowania w gastronomii prawa do reklamacji. Zostawiam Wam tutaj link i zachęcam żebyście zerknęli w wolnej chwili. Wiadomo, że warto 😉

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Czerwiec 7, 2018 o 19:55

Witam

Mam pytanie dotyczące obliczania wartości sprzedaży napojów alkoholowych.
Dotyczy ono DRINKÓW. Do której z kategorii należy je zaliczyć. Zazwyczaj do drinka wlewa się alkohol z grupy C, lecz dolewa się soki i taki drink ma mniej niż 20% alkoholu. Co jeśli sporządza się drinka z alkoholi z dwóch grup??

Odpowiedz

Marta Kosecka Czerwiec 25, 2018 o 01:29

Panie Wojciechu,
dziękuję za Pana komentarz. W mojej ocenie zawsze liczymy od tego wyższego %, niezależnie od tego, ile % ostatecznie będzie miał sam drink.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: