Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Co zrobić 31 stycznia – zapłacić czy nie?

Marta Kosecka26 stycznia 2021Komentarze (0)

Otóż to. Co zrobić 31 stycznia – zapłacić choć pierwszą ratę opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu czy też nie? Jak się już domyślasz, właśnie o tym będzie ten wpis 🙂

31 stycznia zbliża się bowiem nieubłaganie i wielkimi krokami. 31 stycznia mija zaś termin wpłaty opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Ponieważ branża gastronomiczna jest w zasadzie zamknięta i nie wiadomo kiedy ta sytuacja się zmieni, wielu z Was zastanawia się czy aby na pewno musi koniecznie uiścić do końca miesiąca choć pierwszą ratę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Wiem, że wielu z Was dzwoniło już do swoich urzędów miast i gmin z pytaniem o to co robić? Wiem też, że niestety jesteś odsyłany przez urzędy z kwitkiem. Urzędnicy twierdzą, iż oni w zasadzie to nic nie mogą. Ustawa ma podobno brzmienie jakie ma i nie ma w niej pola do interpretacji.

Czy urzędnicy mają rację i naprawdę nic nie da się zrobić? Sprawdźmy.

Przepisy tzw. ustawy alkoholowej rzeczywiście są w tym zakresie jednoznaczne.
I nie zostawiają pola do dowolnej interpretacji urzędników.

Zgodnie z art. 11¹ ust. 7 ustawy alkoholowej, opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo w terminie do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.

Koniec i kropka. Nie ma tu możliwości wnioskowania o przedłużenie terminu, odraczania terminu zapłaty przez organ w stosunku do ogółu czy indywidualnych przedsiębiorców.

Co więcej, sankcja za przekroczenie terminu uiszczenia pierwszej raty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu jest naprawdę surowa.

Zgodnie z art. 18 ust. 12 pkt) 5 lit. a, w przypadku niedopełnienia obowiązku wniesienia w wyznaczonym terminie opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przedmiotowe zezwolenie wygasa. Co prawda, zgodnie z ust. 12b tego przepisu, ustawodawca daje Ci jeszcze jedną szansę na poprawę, możesz bowiem wnieść zaległą opłatę w ciągu kolejnych 30 dni od dnia upływu pierwotnego terminu, niemniej jednak musisz wówczas powiększyć wnoszoną opłatę o 30%. Jeżeli natomiast i w tym terminie nie dopełnisz ciążącego na Tobie obowiązku zezwolenie ostatecznie wygasa i to wygasa z mocy samego prawa, a nie z mocy decyzji administracyjnej – sankcja w postaci wygaśnięcia konkretnego typu zezwoleń jest przewidzianą wprost przez prawo, bezwarunkową i bezwzględną konsekwencją niedotrzymania terminów dokonywania opłaty za korzystanie z przyznanych zezwoleń.

Jakby tego było mało, ustawodawca w gratisie przewidział jeszcze jedną sankcję. Wniosek o wydanie nowego zezwolenia możesz złożyć bowiem nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Bardzo niefajnie, wiem. Co zatem zrobić?

Wygaszenie zezwolenia na Twój wniosek

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę pierwszej raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu, co więcej – jeżeli i tak w tym trudnym czasie ze sprzedaży alkoholu osiągasz mierne zyski, możesz zatem zastanowić się czy samemu nie wnioskować o wygaszenie udzielonych Ci zezwoleń.

Wiem, że wielu moich Klientów zdecydowało się na taki krok i postanowiło złożyć wniosek o wygaszenie udzielonych im zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Rozwiązanie to z pewnością ma co najmniej dwa plusy. Ten doraźny – odpadnie bowiem obowiązek zapłaty do 31 stycznia raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Ale też ten dalekosiężny – jeżeli bowiem zechcesz ponownie stać się posiadaczem zezwolenia na sprzedaż alkoholu nie będziesz musiał odczekać 6-miesięcznego okresu karencji, o którym pisałam wcześniej. Możesz złożyć wniosek w dowolnym, dogodnym dla Ciebie momencie.

Niewątpliwie jednak takie rozwiązanie ma jednak również minusy. A najpoważniejszy to taki, że, będziesz musiał na nowo starać się o wydanie na Twoją rzecz zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Jak wiesz nie zawsze jest to procedura łatwa i przyjemna.

Dlatego, przynajmniej w mojej ocenie, takie rozwiązanie nie jest dla Ciebie do końca korzystne.

Kompetencja ustawodawcy

Nie wiem czy wiesz, ale ustawodawca w sprawie opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu nie był aż taki bierny jak mogłoby się wydawać. Z dniem 24 czerwca 2020 roku weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy covidowej*, która daje radzie gminy możliwość wprowadzenia zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu bądź przedłużenia terminu na jej wniesienie.

Co ważne:

  • dotyczy to wyłącznie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (a więc nie dotyczy sprzedaży alkoholu na wynos),
  • obowiązujący przepis jeszcze wczoraj dotyczył wyłącznie roku 2020.

A skoro tak, zapytasz mnie po co Ci w ogóle o tym piszę?

A dlatego, że dokładnie dziś weszła w życie kolejna nowelizacja tejże ustawy, zgodnie z którą do powyższego przepisu oprócz roku 2020, został dopisany również rok 2021!

Serio – od dziś – tu zostawiam Ci ->> link!

Co to oznacza?

Oznacza to, że rada gminy może, w drodze uchwały, zwolnić z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży należnej również w 2021 roku lub przedłużyć termin na jej wniesienie.

W takim przypadku rada gminy w tejże uchwale może przyznać również zwrot określonej części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę za rok 2021 w terminie do dnia 31 stycznia 2021 roku.

Jeżeli natomiast chodzi o przedłużenie terminu na wniesienie opłaty, może on zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 roku.

Jak zatem widzisz, w tym momencie wszystko zależy tak naprawdę od rady gminy (miasta). To jej decyzja może spowodować, że:

  1. zostaniesz zwolniony od ponoszenia opłaty za korzystanie z zezwolenia w roku 2021,

  2. jeżeli uchwała zostanie podjęta po zapłaceniu pierwszej raty – zostanie Ci zwrócona wpłacona kwota,

  3. termin na wniesienie opłaty zostanie Ci przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 roku.

W tej sytuacji jak najbardziej uzasadniony wydaje się szturm na serwisy internetowe urzędów miast. A od jutra możesz także dzwonić. Na pewno urzędnik nie może Ci odpowiedzieć, że urząd miasta czy gminy nic nie może 🙂

Jak wiesz, podobne regulacje obowiązywały już w zeszłym roku. Czy któreś z miast zdecydowało się na przyjęcie takiej uchwały? Tak. Zrobiły to przykładowo Warszawa czy Tarnowskie Góry.

A w tym roku? Czy któreś z miast już zapowiedziały, że jeżeli tylko przepis wejdzie w życie taka uchwała zostanie podjęta. Tak! Miasto Bytom już zapowiedziało, że stosowna uchwała zostanie podjęta! Tutaj zostawiam ->> link.
Co więcej, Zielona Góra już dziś podjęła stosowną uchwałę!

 

Na koniec dwie uwagi!

Po pierwsze – uważaj, bo w większości gmin pewnie nie zdążą podjąć uchwał do 31 stycznia. Powoduje to, że i tak musisz do 31 stycznia opłacić pierwszą ratę za korzystanie z zezwolenia. Przy czym na pewno bezpieczniej jest zapłacić teraz jedynie pierwszą ratę. Bo możliwość przyznania zwrotu już zapłaconej opłaty jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem rady gminy (miasta) 😉

Po drugie – czy rada gminy może zwolnić z całości opłaty czy jedynie z jej części? Moim zdaniem, z literalnego brzmienia przepisu wynika, że rada gminy powinna zwolnić z całości opłaty. W ustawie pisze bowiem wyraźnie: „zwolnić z opłaty”, a nie z części opłaty. Niemniej jednak urzędy najczęściej wskazują, iż nie zdążą podjąć uchwał przed 31 stycznia, nie mogą zaś zwolnić z części opłaty, której termin płatności upłynie tego właśnie dnia. Co więcej, dalsza część przepisu, która przewiduje, iż „rada gminy może przyznać zwrot określonej części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli opłatę jednorazowo” przekonuje, że rada gminy ma prawo zwolnić Cię jedynie częściowo od obowiązku poniesienia opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Czy można by mimo to dowodzić, że zwolnienie powinno dotyczyć całości opłaty? Można by.
Czy rady gmin i miast mogłyby się pospieszyć, aby podjąć uchwałę jeszcze przed 31 stycznia? Pewnie tak.

Pamiętaj jednak, że to zwolnienie to prawo, a nie obowiązek rad gmin czy miast. Zależne wyłącznie od ich woli. Chyba więc lepiej zaoszczędzić 2/3 niż spierać się o pozostałą 1/3. Ale zobaczymy, być może niektóre miasta zdążą przed niedzielą i faktycznie postanowią, że zwolnienie będzie dotyczyło całości.

Podsumowując podsumowanie 🙂

  1. rada gminy (miasta) może postanowić o zwolnieniu przedsiębiorców od obowiązku ponoszenia w 2021 roku opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży,
  2. jeżeli uchwała rady gminy nie wejdzie w życie do 31 stycznia 2021 roku powinieneś uiścić pierwszą ratę opłaty, jeżeli tego nie zrobisz -> narażasz się na poniesienie konsekwencji, o których pisałam na początku tego wpisu,
  3. jeżeli chodzi o samo oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za poprzedni rok – jak policzyć, wyliczyć, itd., pisałam już o tym na blogu ->> zostawiam link.

Wiem, że być może powiesz, że co to za pomoc.. Pierwszą ratę i tak pewnie będziesz musiał zapłacić. Wydaje się jednak, że nawet zaoszczędzenie 2/3 opłaty to i tak realna pomoc. Pamiętaj, że tak naprawdę gminy i miasta uczynią ten gest na własny koszt. Nie straci na tym Państwo, ale budżet poszczególnych miast i gmin. Budżet, który od zeszłego roku też niestety bardzo cierpi. A tak to może trochę i wilk syty i owca cała?

Daj znać w komentarzu. Jestem ciekawa czy ucieszyła Cię ta forma pomocy? Czy uważasz, że to i tak niewiele?

Ja tymczasem mam dla Ciebie jak zawsze mnóstwo tematów, tylko czasu za mało. Ale postaram się w tym tygodniu poruszyć tu na blogu jeszcze choć jeden temat. Czekaj cierpliwie! 🙂

*ustawa z dnia 2 marca 202 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 roku, poz. 1842).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: