Marta Kosecka

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Gdyni. Na co dzień doradzam przedsiębiorcom w zakresie szeroko pojętego prawa gospodarczego i handlowego, a także prawa pracy. Posiadam bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych.
[Więcej >>>]

Współpraca Wzory i porady

Wiosenne wesela w roku 2021.

Marta Kosecka16 kwietnia 2021Komentarze (0)

Oj jak długo mnie tu nie było! Zdążyła nastać już wiosna, a z nią nieuchronnie zbliżają się i zaplanowane, wiosenne wesela.

I o ile na kwiecień niewiele par planowało swoje tegoroczne wesela (choć jeszcze zimą chyba u każdego z nas tliła się iskierka nadziei, że branża ślubna ruszy po Wielkanocy, zgaszona ostatecznie jakoś w połowie marca), o tyle większość z nas miała nadzieję na to, że począwszy od majówki, ewentualnie po majówce wesela w końcu ruszą!

I.. nie jest to wcale wykluczone 🙂

Choć chyba nadal wydaje się mało prawdopodobne. A bardziej liczyć musimy na drugą połowę maja, bądź początek czerwca..

Postaram się w tym wpisie ominąć ocenę obecnej sytuacji, utrzymywania obowiązujących obostrzeń. Wypowiadałam się na ten temat wielokrotnie w innych wpisach zamieszczonych na blogu. I zasadniczo, moje zdanie z wiosny, lata, a nawet jesieni ubiegłego roku nie zmieniło się nic a nic 🙂

Jednocześnie chciałabym odnieść się do kilku nowych kwestii. Które obejmują wiosenne wesela, ale nie tylko. Coraz częściej kierowane do mnie zapytania dotyczą bowiem wesel letnich, a nawet jesiennych.

Postaram się w tym wpisie pewne rzeczy zaktualizować, podsumować. Po to by wpisy, które niedługo pojawią się na blogu poświęcić już jakiemuś tematowi niezwiązanemu bezpośrednio z epidemią koronawirusa.

Na szczęście i w sumie wbrew pozorom prowadzę obecnie co najmniej kilka projektów niezwiązanych z epidemią, które nasuwają mi co najmniej kilka tematów wpisów na bloga.

Pozostając jednak w temacie koronawirusa i aktualnych obostrzeń.

Wiosenne wesela

Po ponad roku obowiązywania epidemii, nikt z nas nie ma już chyba wątpliwości co się dzieje w przypadku, w którym wesele nie może odbyć się z uwagi na odgórny zakaz ich organizowania.

Nie wchodząc w kwestie konstytucyjności pewnych zapisów, jeżeli obowiązuje zakaz organizowania wesel, Ty jako restaurator nie musisz udowadniać, że jest on wprowadzony niezgodnie czy też zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Podobnie nie musi tego udowadniać Para Młoda.

To znaczy zupełnie teoretycznie jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której jedna ze stron argumentuje, że obowiązujące zakazy są niezgodne z prawem i że wesele nie obędzie się w związku z tym bez winy którejkolwiek ze stron. Ale z winy tej strony, która te nakazy i zakazy respektuje. Niemniej jednak w praktyce nie spotkałam się, aby ktoś wpadł na taki pomysł 😉

A zatem jeżeli wiosenne wesela nie będą się mogły odbyć z uwagi na obowiązujące obostrzenia uznajemy, że do niewykonania umowy doszło bez winy którejkolwiek ze stron. Nie pobieramy wówczas kar umownych, nie dochodzimy odszkodowania, a wpłacone zadatki zwracamy.

Pisałam już o tym wielokrotnie. Tutaj zostawiam Ci link do jednego z wpisów traktujących na ten temat ->> link.

Bardziej jednak w tym miejscu chciałabym zainteresować Cię nieco innym zagadnieniem. A mianowicie kwestią tego, kiedy można z wesela zrezygnować? Na jak długo przed zaplanowanym weselem można przyjąć, iż na pewno się ono nie odbędzie? Kwestia ta budzi wiele kontrowersji i wątpliwości.

Przykładowo, do mojej Klientki, Pani Doroty z jednej z miejscowości pod Łodzią już na przełomie stycznia i lutego zwracały się Pary Młode, które żądały zwrotu zadatku z uwagi na fakt, iż ich wiosenne wesela nie mogą się odbyć. Czy faktycznie wówczas – w styczniu i lutym – ich żądania były uzasadnione? Moim zdaniem, nie.

Podobnie dziś nie mogą być uznane za uzasadnione żądania zwrotu zadatku i bezkosztowego rozwiązania umowy na organizację wesela zaplanowanego na sierpień lub wrzesień. Takie żądania są bowiem zdecydowanie przedwczesne.

Zapytasz mnie zatem, dobrze, ale kiedy w takim razie takie żądanie będzie uzasadnione. Jak wyznaczyć tę granicę czasową? Nie da się rzecz jasna odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie i z pełną stanowczością.

Każda sytuacja może być bowiem inna i musi podlegać indywidualnej ocenie. Niemniej jednak, jeżeli Minister ogłosi, że luzujemy obostrzenia, a do Twojego terminu wesela pozostaje wówczas jeszcze tydzień czasu, w mojej ocenie nie możemy mówić o tym, iż to wesele za tydzień nie mogło się odbyć z uwagi na obowiązujące obostrzenia.

Trzeba zatem czekać, czekać i jeszcze raz czekać.

Wiem, że wielu z nas/Was jest już mocno zmęczonych tą sytuacją. Ale nie zmienia to faktu, iż można na kilka miesięcy przed weselem wymuszać zwrotu zadatku powołując się na to, iż wesele na pewno nie będzie się mogło odbyć z powodu narzuconych nam ograniczeń.

A jeżeli Goście się boją? Goście mieli przyjechać z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA? A jeżeli znów będą obowiązywały strefy? I zamiast 250 osób będę można zaprosić tylko 50?

Wiem, że to są jedne z najczęściej pojawiających się pytań, wątpliwości i powodów, dla których Para Młoda już teraz uważa, że może odzyskać wpłacony zadatek i bezkosztowo rozwiązać umowę.

Czy są to okoliczności, które uniemożliwiają organizację wesela? I za które nie odpowiada żadna ze Stron? Co do zasady nie. Temu tematowi również poświęciłam w ubiegłym roku kilka wpisów. Pozwól, że teraz odeślę Cię do dwóch z nich. Wpisu dotyczącego wesel w czerwonych strefach ->> link oraz strachu Gości weselnych ->> link.

W wielkim jednak skrócie. Tak jak fakt utraty pracy, zajścia w ciążę, tak i trzy wymienione wyżej powody, co do zasady nie uprawniają przyszłej Pary Młodej do bezkosztowego rozwiązania zawartej umowy. Oczywiście, piszę co do zasady, bo po prawie 10 latach pracy z prawem wiem, że nic nie jest na pewno, a wszystko co do zasady 😉

Każda indywidualna ocena może nas bowiem prowadzić do odmiennych wniosków. Dlatego też zawsze powinieneś zasięgnąć rady prawnika. Pokazać mu umowę, opisać sytuację. I dopiero wówczas dowiesz się czy Twoja sytuacja należy grupy „co do zasady” czy też zasługuje na odmienne, indywidualne traktowanie.

A takiej porady możesz zasięgnąć choćby tu ->> w moim sklepie online <<

A skoro wiosenne wesela mamy już ogarnięte. Chciałabym jeszcze krótko odnieść się do ewentualnych konsekwencji dla tych, którzy ograniczeń respektowali nie będą. Ale o tym.. w kolejnym wpisie 🙂

Obiecuję – postaram się – jak najszybciej 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 507 025 782e-mail: kontakt@adwokatkosecka.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokatkosecka.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: